25.11.2020
PL EN
06.10.2020 aktualizacja 06.10.2020

Osiągnięcia polskiej fizyki w pigułce

Gmach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - dzisiejszej siedziby PTF; źródło - materiały prasowe Gmach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - dzisiejszej siedziby PTF; źródło - materiały prasowe

Pasjonaci fizyki i nauczyciele, którzy chcą atrakcyjniej prowadzić swoje lekcje mogą wziąć udział w otwartym dla publiczności święcie fizyki - Nadzwyczajnym Zjeździe Fizyków Polskich. Od 16 do 18 października online i "na żywo" w Warszawie podczas obchodów stulecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego będzie można spytać, co nowego w fizyce fal grawitacyjnych i czym skutkuje odkrycie cząstki Higgsa.

Fizycy z całego kraju będą wygłaszać popularnonaukowe prelekcje i spotykać się z laikami, którzy dzielą ich pasję, a także z kolegami nauczycielami. Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich zgromadzi w jednym miejscu setki naukowców. Przez trzy dni odbędzie się ponad 20 wystąpień. Praktycy i teoretycy wyjaśnią, czym żyją współcześni fizycy i jakie czekają ich wyzwania.

"Od stu lat wyznaczamy naukowe trendy. Bez fizyków nie byłoby smartfonów, komputerów czy internetu. To ich osiągnięcia wspomagają diagnozowanie nowotworów czy rozwój fotowoltaiki. Polscy fizycy uczestniczą niemal w każdym znaczącym międzynarodowym przedsięwzięciu badawczym i odnoszą sukcesy" – opowiada prof. Andrzej Wysmołek, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Większość spotkań popularnonaukowych odbędzie się 17 października. Pasjonaci fizyki będą mogli wziąć udział w trzynastu półgodzinnych wystąpieniach dotyczących najbardziej aktualnych zagadnień fizyki.

Do nauczycieli skierowane będą spotkania organizowane 18 października. "Trzeci dzień wydarzenia będzie o tym, jak uczyć fizyki w szkole. Zaprezentujemy przykładowe eksperymenty, które można wykorzystywać podczas lekcji z uczniami. Zaplanowaliśmy też tzw. bazar dydaktyczny w przestrzeni wirtualnej. Nauczyciele podzielą się tam scenariuszami swoich zajęć" – zapowiada dr inż. Krzysztof Petelczyc, jeden z organizatorów wydarzenia.

Nadzwyczajny Zjazd Polskiego Towarzystwa Fizycznego jest wydarzeniem bezpłatnym i otwartym dla publiczności w formule online. Na stronie internetowej wydarzenia można znaleźć opisy wykładów oraz e-plakaty prezentujące najciekawsze wyniki badań fizyków z całej Polski.

Podczas zjazdu zostaną też wręczone nagrody naukowe i medale, odsłonięta będzie tablica upamiętniająca powstanie Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Wszystkie informacje o wydarzeniu wraz z linkami do transmisji prelekcji na platformie YouTube dostępne są na stronie wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020