Łódź/ Nie żyje historyk i teoretyk literatury prof. Grzegorz Gazda

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmarł profesor Grzegorz Gazda, historyk i teoretyk literatury, wykładowca Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego – poinformował w sobotę rzecznik łódzkiej uczelni. Był współtwórcą Nagrody im. prof. Tadeusz Kotarbińskiego i zasiadał w jej kapitule.

Związany z Uniwersytetem Łódzkim humanista zmarł nagle w wieku 76 lat.

Jak przypomniał rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz, prof. Gazda był nieprzerwanie związany z łódzką uczelnią od studiów na Wydziale Filologicznym. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Teorii Literatury potem przekształconego w Katedrę, w końcu Instytut Kultury Współczesnej. Wypromował ponad 300 magistrów oraz kilkunastu doktorantów. Był promotorem doktoratu honoris causa Amosa Oza, przyznanemu przez UŁ izraelskiemu pisarzowi w 2013 roku.

W czasie swojej kariery naukowej opublikował kilka książek i artykułów poświęconych porównawczym badaniom literatur europejskich XX wieku, zwłaszcza jej nurtów awangardowych, oraz polskiej literaturze międzywojennej i gatunkom literackim.

Od 1987 roku był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał również w Polskim Towarzystwie Kulturoznawczym i Komisji Kultury i Sztuki przy łódzkim oddziale Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Gazda był również współtwórcą Nagrody im. prof. Tadeusz Kotarbińskiego, przyznawanej przez UŁ za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zasiadał w ogólnopolskim jury Nagrody, która wypromowała pięciu laureatów najlepszych prac humanistycznych w kraju w latach 2015-2019. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 7.10.2024

    Noblista Victor Ambros: nauka jest wysiłkiem kolektywnym

  • 07.12.2024 EPA/PONTUS LUNDAHL

    Noblista, który odkrył mikroRNA doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera