30.09.2020
PL EN
25.08.2020 aktualizacja 25.08.2020

"Z otchłani pradziejów" z pierwszą nagrodą Zamojskiego Festiwalu Filmowego

Źródło: Materiały prasowe Źródło: Materiały prasowe

Film dokumentalny "Z otchłani pradziejów", dotyczący kontrowersyjnej koncepcji słowiańskiego imperium, tzw. Wielkiej Lechii, zdobył I nagrodę w kategorii produkcji o tematyce historycznej 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Reżyser filmu Zdzisław Cozac otrzymał laur w postaci statuetki „Zamość Perła Renesansu”.

W swojej produkcji "Z otchłani pradziejów" Cozac prezentuje wizję prahistorii ziem polskich zgodną z najnowszymi ustaleniami nauki. Widz dowiaduje się co rzeczywiście działo się na ziemiach między Wisłą a Odrą od epoki brązu do powstania państwa pierwszych Piastów. To właśnie okres, w którym - według zwolenników niepopartej faktami koncepcji - miała tu "powstać" Wielka Lechia.

"Zorientowałem się, że panuje ogólna niewiedza o naszych pradziejach i lukę tę +Wielka Lechia+ umiejętnie zagospodarowuje. Jeśli prace naukowców zajmujących się tym okresem nie są przeznaczone dla masowego odbiorcy, to należy upowszechnić ich badania w formie przystępnej i atrakcyjnej dla ogółu. W ten sposób powstał pomysł na film" - powiedział wcześniej w rozmowie z PAP Zdzisław Cozac. Dodał, że pomysł na film zrodził się z obserwacji dyskusji środowiska naukowego, zaniepokojonego popularnością pseudonaukowej teorii Wielkiej Lechii.

Cozac przywołuje ustalenia, zgodnie z którymi wcześniej na terenach dzisiejszej Polski nie było wyłącznie puszczańskiej głuszy, a tamtejsza ludność uczestniczyła w rozwoju cywilizacyjnym Europy. Dzięki wspominanym w filmie wynikom analiz genetycznych wiadomo, że przez nasze dzisiejsze ziemie wędrowały duże grupy ludności. Wędrówki odbywały się zarówno ze wschodu (aż ze stepów azjatyckich), jak i z zachodu, południa i północy Europy, w związku z czym nie istnieje "czysty gen słowiański", a późniejsi mieszkańcy tych obszarów są mieszanką genetyczną różnych ludów - komentuje Cozac.

Na film składają się inscenizacje z udziałem kilkuset odtwórców z Polski i z zagranicy. Są też egzotyczne zwierzęta, badania prowadzone na wykopaliskach archeologicznych i w laboratoriach oraz wypowiedzi naukowców, np. prof. Aleksandra Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Janusza Czebreszuka z UAM w Poznaniu, prof. Andrzeja Kokowskiego z UMCS w Lublinie i prof. Marka Figlerowicza z Polskiej Akademii Nauk. Konsultantem naukowym filmu był prof. Jerzy Strzelczyk z UAM.

Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, na którym nagrodzono najnowszą produkcję Cozaca, są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wręczenie nagród odbyło się w minioną sobotę.

Reżyser Zdzisław Cozac jest laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2016 (organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) w kategorii Media. Zrealizował nagradzany cykl "Tajemnice początków Polski", na który składają produkcje dotyczące głównie średniowiecznej historii naszego kraju.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w koprodukcji z TVP Historia. Można obejrzeć go nieodpłatnie na stronie: https://vod.tvp.pl/video/tajemnice-poczatkow-polski,z-otchlani-pradziejow,48289692

PAP - Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020