18.09.2020
PL EN
10.07.2020 aktualizacja 10.07.2020

Kraków/ AGH z tytułem Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej "European Universities" Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zyskała zaszczytny tytuł Uniwersytetu Europejskiego – poinformowała w piątek rzeczniczka tej uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Zwycięskie konsorcjum, pod nazwą UNIVERSEH( „European Space University for Earth and Humanity” – pol. Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości), AGH tworzyć będzie z Uniwersytetem w Tuluzie (Francja), Uniwersytetem Luksemburskim (Luksemburg), Uniwersytet Heinricha Heinego w Duesseldorfie (Niemcy) oraz Uniwersytet Techniczny w Lulea (Szwecja).

Konsorcjum planuje prowadzić badania m.in. w zakresie telekomunikacji, klimatu, zrównoważonego rozwoju sektora kosmicznego. Uczelnie mają pracować w obszarach związanych z inżynierią kosmiczną oraz biznesem okołokosmicznym, naukami społecznymi, medycyną, sztuką.

„Rozwijanie dyscyplin wykraczających poza nasz ziemski glob to kierunek rozwoju najlepszych uczelni na świecie. Jestem ogromnie dumny i zaszczycony tym zwycięstwem. Dodatkowo to dla nas motywacja, aby Akademia mogła pozostawić swój wkład w rozwój dyscypliny przyszłości, jaką jest kosmos i jego lepsze poznanie. Zaczynamy drugie stulecie działalności Akademii z ambitnymi planami rozwijania zaawansowanych technologii sektora kosmicznego” – powiedział cytowany w komunikacie dla mediów rektor elekt AGH prof. Jerzy Lis.

Uniwersytety Europejskie to porozumienie instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii. Tworzą one sieć uczelni, które mają za zadanie integrować Europejczyków i przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności uczelni z Europy. Pomysłodawcą konkursu jest prezydent Francji Emmanuel Macron.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 62 konsorcja, z czego 24 mogą poszczycić się tytułem Uniwersytetu Europejskiego. Grono zwycięskich sieci uczelni tworzy łącznie 165 instytucji naukowych z Europy.

Każde konsorcjum otrzyma do 5 mln euro z programu Erasmus+ i do 2 milionów euro z programu Horyzont 2020. Prócz Akademii Górniczo-Hutniczej wśród laureatów z Polski, w odrębnych sieciach uczelni znalazły się również Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Studenci i pracownicy AGH realizują różnorodne projekty mające na celu poszerzyć wiedzę o kosmosie. W uczelni powstają m.in. rakiety, sondy kosmiczne, łaziki marsjańskie. W AGH rozwijana jest nauka o górnictwie kosmicznym. Eksperci z krakowskiej uczelni realizują, wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, projekt „LOOP - Landing Once on Phobos”. Wyniki prac naukowców zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa. Badania prowadzone w AGH są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020