18.09.2020
PL EN
17.06.2020 aktualizacja 17.06.2020

Prof. Alojzy Z. Nowak nowym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Alojzy Z. Nowak został rektorem Uniwersytetu Warszawskiego na kadencję 2020-2024. Zastąpi prof. Marcina Pałysa, który kierował uczelnią przez dwie minione kadencje - od 2012 r.

Rektora na kadencję 2020-2024 wybrało w środę Kolegium Elektorów UW. O urząd ubiegali się również prof. Paweł Strzelecki i prof. Andrzej Tarlecki. Prof. Nowak urząd obejmie 1 września.

Głosowanie odbyło się jednocześnie w pięciu lokalizacjach na terenie Kampusu Głównego UW: w Auditorium Maximum, Pałacu Kazimierzowskim, budynku dawnego Centrum Informatycznego oraz dawnej Biblioteki UW z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wyborcy mieli do dyspozycji maseczki, rękawiczki, jednorazowe długopisy oraz płyn dezynfekujący. Wybory miały odbyć się 22 kwietnia, ale ze względu na stan epidemiologiczny terminarz czynności wyborczych został zmieniony, a zebranie wyborcze przesunięte na 17 czerwca. Tego samego dnia elektorzy głosowali również na członków Senatu UW na kadencję 2020-2024.

W wyborach oddano 375 głosów, z czego 374 było ważnych. Prof. Nowak otrzymał 208 głosów, prof. Strzelecki - 106 głosów a prof. Tarlecki - 60 - ogłoszono w czasie transmisji online. Rektor elekt powiedział, że jest zaszczycony liczbą głosów, które zostały na niego oddane. Ocenił, że UW znajduje się w "dobrym miejscu". Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, aby UW zrobił krok naprzód m.in. pod względem naukowym, organizacyjnym i badawczym.

Prof. Alojzy Z. Nowak ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego w SGPiS (obecnie SGH w Warszawie). Odbył także studia w zakresie ekonomii na University of Illinois at Urbana – Champaign, USA oraz z zakresu bankowości, finansów i rynków kapitałowych na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii. W Antwerpii i na Free University of Berlin studiował International Economics. Wykładał na kilkunastu uczelniach na całym świecie, w tym we Francji, Wielkiej Brytanii (m.in University of Cambridge), USA, Rosji, Chinach, Korei i RPA.

Z UW związany jest od 1984 r. Obecnie pełni funkcje dziekana Wydziału Zarządzania UW (sprawował ją też od 2006 do 2012 r.). W latach 2012–2016 byłem prorektorem UW ds. badań naukowych i współpracy.

"W swoich działaniach na rzecz budowania lepszego i bardziej nowoczesnego uniwersytetu opierałem się i nadal będę się opierał na dwóch filarach: naukowo-dydaktycznym oraz organizacyjnym. W aktywności badawczej zawsze przyświecało mi dążenie do poszukiwania prawdy, budowanie i inspirowanie interdyscyplinarnych oraz międzypokoleniowych zespołów naukowych, jak również intensyfikacja współpracy z różnorodnym gronem uczelni i partnerów w kraju i za granicą" - napisał na swojej stronie internetowej prof. Nowak.

Rektor elekt był kierownikiem i głównym wykonawcą kilkunastu grantów finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych, w tym z funduszy NATO, w ramach których prowadził jako kierownik projekt informatyczno-badawczy na Ukrainie o wartości kilku milionów euro. Jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za książkę pt. "Integracja europejska. Szansa dla Polski?", książkę pt. "Banki a gospodarstwa domowe - dynamika rozwoju” oraz nagród rządu francuskiego za prace badawcze i współpracę polsko-francuską.

Ustępujący rektor, prof. Marcin Pałys zasiadał na tym stanowisku od 2012 r. W latach 2008-2012 był prorektorem Uniwersytetu ds. rozwoju i polityki finansowej. Wcześniej pełnił m.in. funkcję prodziekana Wydziału Chemii. Jest członkiem International Society of Electrochemistry, członkiem zarządu European University Association. Zasiada także w kapitule nagród naukowych tygodnika "Polityka". 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020