Uczelnie i instytucje

Medycy otrzymali 10 tys. przyłbic od Wydziału Fizyki UW

Fot. Kamil Leczkowski, Uniwerek TV, strona UW
Fot. Kamil Leczkowski, Uniwerek TV, strona UW

Dziesięć tysięcy przyłbic ochronnych wydrukowali wolontariusze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.Otrzymali je przacownicy ponad 200 instytucji medycznych z całej Polski, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

"Powodem rozpoczęcia inicjatywy była realna potrzeba doposażenia medyków w niezbędne środki ochrony zdrowia, bez których ich heroiczna praca byłaby niebezpieczna. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że czas odgrywa tutaj kluczową rolę" – mówi prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia.

W ramach akcji na 20 drukarkach 3D wydrukowano 10 330 przyłbic. Zespół rozpoczynał pracę od drukowania kilkudziesięciu sztuk w ciągu doby. W ciągu kliku tygodni produkcję zwiekszono do 320 sztuk dziennie. Projekt można było wspierać poprzez zakup materiałów do produkcji lub przekazanie środków pieniężnych. Akcję wsparły osoby indywidualne i firmy.

Przyłbice drukowano w pracowni Makerspace@UW, ale w przedsięwzięcie zaangażowana była cała społeczność wydziału. Zespół tworzyło 42 wolontariuszy – pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Wspacia udzieliły także Instytut Archeologii UW, Inkubator UW oraz Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podkreśla jeden z głównych organizatorów akcji, student Wydziału Fizyki UW Mihai Suster, wolontariusze wciąż otrzymują "niesamowity odzew ze strony medyków".

Więcej informacji o produkcji przyłbic znajduje się na stronie projektu pod adresem: http://makerspace.uw.edu.pl/pl

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera