Polska dzisiaj, w obliczu niespotykanego kryzysu, bardzo was potrzebuje - powiedział w środę do przedstawicieli wspólnoty naukowej w Polsce ustępujący szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dziękując naukowcom za blisko 5 lat współpracy wyraził nadzieję, że "owoce wspólnego działania zostaną zachowane".
"Dziękuję za niemal pięć lat współpracy i zaufania. Dziękuję za waszą mądrość i odwagę; za to, że nie baliście się zmian, wręcz przeciwnie - sami postulowaliście reformy i aktywnie braliście w nich udział" - powiedział do przedstawicieli świata akademickiego ustępujący szef MNiSW Jarosław Gowin. Wideo z jego wystąpieniem zamieszczono w środę na stronie internetowej resortu nauki.
Gowin podał się w poniedziałek do dymisji w związku ze sporem o termin wyborów prezydenckich. Jego decyzja dotyczy funkcji wicepremiera i ministra nauki.
"Proszę, żebyście pamiętali, że Polska - zwłaszcza teraz - w obliczu kryzysu na niespotykaną skalę, bardzo was potrzebuje" - powiedział do naukowców Gowin.
"Dziękuję za to, ze zamiast bawić się w ideologiczne albo partyjne gierki, patrzyliście daleko w przyszłość" - dodał. Podziękował również za wspólną pracę na reformą nauki, która - jak powiedział - była jedyną w naszym kraju reformą ostatnich kilkunastu lat, która powstała w otwartym i rzetelnym dialogu.
Gowin wyraził nadzieję, że "owoce wspólnego działania zostaną zachowane" i z czasem staną się wzorem do naśladowania dla innych. Podziękował też za szczerość i krytykę, która, jak przyznał, skłaniała go czasem do skorygowania kursu.
"Mam nadzieję, że polskie uczelnie zawsze będą bastionem poszukiwania prawdy, prawdy, która przerasta wszelkie podziały" - podkreślił.
Gowin jednocześnie przeprosił za błędy i niedociągnięcia. "Pięć lat mojego ministrowania poddaje pod wasz osąd" - dodał.
Ustępujący szef resort podziękował naukowcom za ich codzienną ciężką pracę, dokonywanie odkryć, popularyzację wiedzy.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
szz/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.