Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Opolski zmienia statut i przesuwa termin wyboru rektora

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Władze Uniwersytetu Opolskiego podjęły decyzję o zmianie statutu i przesunięciu terminu wyborów rektora. Wcześniej, ze względu na epidemię koronawirusa, prace komisji wyborczych zawiesiła Politechnika Opolska i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa.

Według komunikatu Uczelnianej Komisji Wyborczej Uniwersytetu Opolskiego, przesunięcie terminu wyborów rektora to konsekwencja przyjętej przez senat UO zmiany statutu uniwersytetu, który do tej pory zakładał konieczność udziału w wyborach co najmniej dwóch kandydatów. Zgłosił się tylko pełniący tę funkcję prof. Marek Masnyk.

W komunikacie poinformowano, że w związku z niezgłoszeniem w terminie 13–17 marca 2020 r. przynajmniej dwóch kandydatów na rektora UO oraz zmianą Statutu Uniwersytetu Opolskiego, Uczelniana Komisja Wyborcza ogłosiła, że powtórzona zostanie procedura zgłaszania kandydatów na rektora Uniwersytetu Opolskiego.

"W związku z tym KALENDARZ WYBORCZY 2020 ogłoszony w dniu 16.01.2020 r. ulegnie zmianie. Nowy terminarz wyborczy zostanie przedstawiony przez UKW w odrębnym komunikacie" - poinformował dr hab Daniel Janicki, przewodniczący uczelnianej komisji wyborczej UO.

Wśród zmian przyjętych przez senat uczelni jest możliwość wyboru rektora także w przypadku, gdy zgłosi się tylko jeden kandydat oraz podejmowania uchwał senatu poza posiedzeniami drogą elektroniczną. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera