Uczelnie i instytucje

Resort nauki zbiera informacje na temat kształcenia online na uczelniach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach MNiSW zbiera z uniwersytetów informacje na temat kształcenia online. Dzięki przekazanej wiedzy zespół ekspertów pracujący w zakresie kształcenia zdalnego nad wsparciem dla uczelni podejmie kolejne kroki - poinformował w piątek resort nauki.

W ubiegłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach w terminie od 12 do 25 marca, co związane jest z pandemią nowego koronawirusa. Jak zaznaczył, nie oznacza to zamknięcia uczelni - zajęcia mogą odbywać się on-line. Wiele z nich błyskawicznie podjęło prace nad poszerzeniem oferty zajęć w takim trybie.

"Zachęcamy wszystkie uczelnie do wypełnienia krótkiej ankiety, dzięki czemu MNiSW zdobędzie rzetelne informacje na temat organizacji zdalnych form kształcenia w szkolnictwie wyższym" - z takim apelem zwrócił się resort nauki w piątek do uczelni. Ankieta dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/systemowe-rozwiazania-w-zakresie-ksztalcenia-na-odleglosc.

Poinformowano, że dzięki przekazanej wiedzy zespół ekspertów pracujący nad wsparciem dla uczelni w zakresie kształcenia zdalnego podejmie kolejne kroki, ułatwiające działanie wszystkich osób funkcjonujących w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.

Resort nauki już wcześniej przygotował dla uczelni rekomendacje dotyczące kształcenia zdalnego. Wówczas MNiSW zarekomendowało m.in. wykorzystanie istniejących na tych uczelniach narzędzi do zdalnego przekazywania m.in. wiedzy, materiałów dydaktycznych. Apelowano też o wykorzystanie dostępnych na uczelniach platform komunikacji online (webinaria, wideokonferencje, wirtualne pokoje spotkań itp.) do zastąpienia zajęć odbywających się tradycyjnie w formie wykładu lub seminarium. 

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera