21.09.2020
PL EN
12.03.2020 aktualizacja 12.03.2020

Świętokrzyskie/ 5 mln zł więcej z UE na budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O ponad 5 mln zł zwiększy się unijne dofinansowanie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach na Ponidziu. Placówka ma rozpocząć działalność wiosną 2022 roku.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej powstanie w miejscowości Umianowice, w gminie Kije, w powiecie pińczowskim. Projekt zakłada m.in. budowę sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczych. Powstanie również „Nidarium” czyli wielkogabarytowe akwarium, a budynek stacji istniejącej kolejki zostanie przeznaczony na cele ekspozycyjne. W obiekcie przewidziano także 55 miejsc noclegowych dla dzieci i młodzieży oraz naukowców i studentów.

„W planach mamy również przebudowę wieży ciśnień, powstanie zaplecza technicznego oraz edukacyjnego, w tym m.in. owczarni i stajni oraz przygotowanie wolnego wybiegu dla zwierząt ras rodzimych” – powiedział dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz.

Początkowo unijne dofinansowanie inwestycji miało wynieść 10 mln zł, a całkowity koszt 14,47 mln zł. Zarząd województwa świętokrzyskiego podjął jednak w środę decyzję o zwiększeniu dofinansowania z UE o ponad 5 mln zł.

„To bardzo ważny projekt, wychodzący naprzeciw potrzebom edukacji ekologicznej, a także ochrony zasobów przyrodniczych Ponidzia, obejmujących obszary sieci NATURA 2000. Jestem przekonany, że zwiększenie dofinansowania projektu przyczyni się do jego sprawnego zrealizowania. Ponidzie zasługuje na lepszą promocję i działania, które pokażą unikalne walory tej krainy” – podkreślił marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Rozstrzygnięty został przetarg na realizację inwestycji. Wkrótce mają ruszyć prace budowlane, które potrwają 18 miesięcy. Ośrodek działalność powinien rozpocząć wiosną 2022 roku.

„Społeczność lokalna liczy na to, że uda się walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne Ponidzia przełożyć się na ożywienie działalności biznesowej związanej z agroturystyką, hotelarstwem czy gastronomią” – powiedział dyrektor Hałatkiewcz. Dodał, że ośrodek będzie miejscem licznych spotkań.

„Organizowane będą w nim konferencje naukowe, praktyki dla studentów kierunków przyrodniczych oraz

realizowane projekty naukowo-badawcze związane z ochroną środowiska przyrodniczego. Ośrodek będzie także przyjaznym i otwartym miejscem dla przyrodników, ekologów i turystów z kraju i zagranicy” – podkreślił dyr. Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Ogólny koszt projektu to 21,895 mln zł, w tym współfinansowanie z Unii Europejskiej 15,181 mln zł. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020