02.04.2020
PL EN
16.02.2020 aktualizacja 16.02.2020

Zwiększona higiena rąk na lotniskach może zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Zwiększona higiena rąk na lotniskach może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa o 24-69 proc. - wynika z szacunków badaczy. Naukowcy zidentyfikowali także 10 lotnisk kluczowych dla tego celu.

Koronawirus rozprzestrzenia się w dużej mierze w wyniku podróży lotniczych osób nim zakażonych. Według analizy opublikowanej na łamach pisma „Risk Analysis” odpowiednia higiena rąk pasażerów może ograniczyć zagrożenie wybuchem potencjalnej pandemii 24-69 proc.

Autorzy publikacji wytypowali także 10 najważniejszych dla tego celu lotnisk. Jeśli oparte na higienie strategie udałoby się wprowadzić tylko na nich, ryzyko pandemii może spaść aż o 37 proc. - szacują naukowcy w przedstawionej analizie. Lotniska te nie tylko charakteryzują się potężnymi liczbami podróżujących przez nie pasażerów, ale także tym, że łączą wiele różnych części świata.

Naukowcy wymieniają: London Heathrow, Los Angeles International, John F. Kennedy, Charles de Gaulle, Dubai International, Frankfurt, Hong Kong International, Beijing Capital, San Francisco, Amsterdam Schiphol.

„Na lotniskach i w samolotach dochodzi do wielu zakażeń, ponieważ to zamknięte, ciasne przestrzenie z dużymi, ruchliwymi grupami ludzi” - podkreśla autor analizy dr Christos Nicolaides z Uniwersytetu Cypryjskiego i Massachusetts Institute of Technology. „Wirusy przenoszą się z płynami ciała, więc utrzymanie rąk w czystości na głównych węzłach komunikacyjnych jest kluczowe dla kontroli wirusów” - wyjaśnia naukowiec.

Na lotniskach znajduje się przy tym mnóstwo zanieczyszczonych powierzchni, które są często dotykane przez podróżnych, w tym skanery do identyfikacji, poręcze, przyciski przy kranach, klamki, siedzenia czy stoliki.

Naukowcy zalecają także odpowiednie zachowanie w przypadku napadu kaszlu i noszenie maseczek.

Więcej informacji:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/sfra-ssi021220.php

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/risa.13438 (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020