Wysoki poziom testosteronu zwiększa ryzyko cukrzycy u kobiet, ale zmniejsza u mężczyzn. Duże stężenie tego hormonu sprzyja też zachorowaniu na raka piersi, endometrium i prostaty – wynika z badania zamieszczonego w „Nature Medicine”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Exeter (W. Brytania) na podstawie badań genetycznych wykazali, że poziom testosteronu odgrywa dużą, ale często odmienną rolę w powstawaniu chorób metabolicznych i nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn.
Badacze po porównaniu materiału genetycznego uzyskanego od prawie pół miliona klientów brytyjskiego biobanku (UK Biobank) stwierdzili, że duże stężenie tego hormonu płciowego u kobiet o 37 proc. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i o 51 proc. zespołu policystycznych jajników. U mężczyzn natomiast zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 14 proc.
Wysoki poziom testosteronu sprzyja też rozwojowi nowotworów złośliwych – raka piersi i trzonu macicy (endometrium) u kobiet oraz raka prostaty u mężczyzn.
„Wyniki naszego badania dostarczają wyjątkowego wglądu w związane z chorobami oddziaływania testosteronu. W szczególności podkreślają konieczność osobnego badania kobiet i mężczyzn, bo np. w przypadku cukrzycy wpływ testosteronu okazuje się zupełnie odmienny” – komentuje dr Katherine Ruth, współautorka badania (https://doi.org/10.1038/s41591-020-0751-5). (PAP)
ooo/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.