Suszarki do rąk mogą rozprzestrzeniać zarazki

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Instalowanie suszarek do rąk w szpitalach znacznie zwiększa ryzyko poważnych zakażeń bakteryjnych u pacjentów, pracowników i odwiedzających – ostrzegają brytyjscy naukowcy na łamach „Journal of Hospital Infection”.

W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Leeds poinformowali, że suszarki do rąk w toaletach publicznych nie mają nic wspólnego z higieną. Tak naprawdę roznoszą one bakterie z powierzchni często niedomytych dłoni użytkowników. Bakterie te w zatrważających ilościach krążą w powietrzu i osiadają na pobliskich powierzchniach. Oznacza to, że po wysuszeniu rąk wychodzimy z toalety pokryci cudzymi bakteriami.

Badania laboratoryjne, podczas których starano się odzwierciedlić środowisko toalety publicznej, wykazały, że stosowanie suszarek wprowadzało do powietrza w pomieszczeniu 27 razy więcej bakterii w porównaniu z zastosowaniem ręcznika papierowego. Uwolnione bakterie cyrkulowały w powietrzu przez 15 minut po użyciu suszarki.

Obecnie naukowcy przedstawiają więcej dowodów – tym razem zebranych podczas eksperymentów przeprowadzonych w łazienkach szpitalnych.

Badania prowadzone były przez 12 tygodni w trzech europejskich miastach – Leeds, Paryżu i Udine (we Włoszech). W każdym ze szpitali obserwacji poddano dwie łazienki, z których korzystali pacjenci, pracownicy i odwiedzający. W jednej z łazienek dostępne były tylko papierowe ręczniki, w drugiej – tylko suszarki.

Każdego dnia przez 4 tygodnie pobierano próbki z powietrza i powierzchni użytkowych, a po dwutygodniowej przerwie w łazienkach zamieniono urządzenia i dwukrotnie powtórzono proces.

Analiza próbek wykazała, że liczba bakterii we wszystkich toaletach z zainstalowanymi suszarkami była znacznie większa, niż w toaletach z ręcznikami papierowymi. Największą różnicę zaobserwowano na powierzchni urządzeń. W Udine powierzchni suszarki pokryta była 100 razy większą liczbą bakterii niż dystrybutor ręczników, w Paryżu 33 razy większą, a w Leeds 22 razy większą. Największy ogólny stopień bakteryjnego zanieczyszczenia pomieszczeń występował jednak w Wielkiej Brytanii.

Trzeba jednak zaznaczyć, że badania te wykonano na zlecenie stowarzyszenia handlowego działającego na rzecz wyrobów papierniczych.

W Wielkiej Brytanii stwierdzono trzykrotne częstsze występowanie na łazienkowych urządzeniach gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), bakterii będącej częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych. Częściej występowały także inne szczepy bakterii trudnych do zwalczenia – enterokoki i wielolekooporne bakterie zdolne do syntezy ESBL.

„Elektryczne suszarki nie są odpowiednimi urządzeniami w środowisku szpitalnym. Obowiązujące zalecenia dotyczące kontrolowania zakażeń powinny zatem zostać zaktualizowane” – podkreślają autorzy, dodając, że zastosowanie suszarek w każdym miejscu jest niehigieniczne.

„Problem pojawia się, gdy użytkownicy nie myją dokładnie rąk. W rezultacie suszarka działa jak rozpylacz zanieczyszczający pomieszczenie, w tym samą suszarkę, umywalki, podłogę i inne pobliskie powierzchnie. Ręczniki papierowe wchłaniają wodę, a z nią mikroby. Jeśli są odpowiednio utylizowane, stwarzają znacznie mniejsze ryzyko zakażeń” – komentuje prof. Mark Wilcox, autor badań.

Prawidłowe mycie rąk jest podstawowym czynnikiem wpływającym na kontrolowanie zakażeń. Mydło, najlepiej w płynie, należy dokładnie rozprowadzić na powierzchni skóry, a następnie myć ręce nie krócej niż 30 sekund, używając ciepłej bieżącej wody. Po umyciu ręce należy wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem.

Wyniki badania przedstawione sa na stronie https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195670118303669#bib11 (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera