18.09.2020
PL EN
31.01.2020 aktualizacja 31.01.2020

Centrum Nauki Kopernik zaprasza do obchodów swojego 10-lecia

Centrum Nauki Kopernik, Fot. PAP/Paweł Brzeziński Centrum Nauki Kopernik, Fot. PAP/Paweł Brzeziński

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik skończy 10 lat w listopadzie, ale do świętowania okrągłej rocznicy zaprasza gości przez cały rok. Już teraz każdy może wziąć udział w sondzie dotyczącej przyszłości, w samym zaś centrum stopniowo będa się pojawiać nowe eksponaty.

Centrum Nauki Kopernik otwarto 5 listopada 2010. Od tego czasu odwiedziło je już 9,5 mln osób - ponad 1 mln rocznie. "Jestem pewien, że w tym roku powitamy 10-milionowego gościa" - mówi ze spokojem dyrektor "Kopernika" Robert Firmhofer.

Z okazji swojego 10-lecie "Kopernik" zaprasza do wzięcia udziału w sondzie o przyszłości. Pytania dotyczą m.in. codziennych decyzji, które każdy podejmuje postawiony wobec prostych wyborów. www.sondaoprzyszlosci.pl

W instytucji pojawi się też dziesięć nowych eksponatów, a najbardziej spektakularny udostępniony zostanie w listopadzie. Od czerwca Kopernik z jubileuszowym pokazem naukowym odwiedzi poszczególne dzielnice Warszawy.

"W aktywnościach, które w Koperniku pomagamy rozwijać, ludzie poznają świat samodzielnie, doświadczalnie - nie poprzez wykład, nie poprzez lekturę, nie poprzez przepisywanie notatek z tablicy" - powiedział dyrektor. Wyjaśnił, że eksponaty prezentowane w centrum (jest ich teraz ponad 400) - są w zasadzie starannie przygotowanymi stacjami doświadczalnymi. "Każdy może samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, np. zmieniając jedną drobną rzecz - i zobaczyć, że kryje się za tym prawidłowość. I tę prawidłowość odkryć, a potem kiedy już ją poznamy - wykorzystać. Tak powstaje nauka".

Mówiąc o działalności "Kopernika", Robert Firmhofer przypomniał, że instytucja prowadzi też działania w terenie. W ciągu niespełna 10 lat Kopernik ze swoją wystawą mobilną odwiedził ponad 1,1 tys. miejscowości i dotarł do niemal 700 tys. osób. "Nie mówimy o wielkich miastach. Mówimy o miasteczkach, wsiach, miejscach, do których nigdy nie dotarła żadna instytucja kultury. Gdzie nigdy nie przyjechała żadna wystawa. Byliśmy w miejscach, gdzie naprawdę `zrobiliśmy różnicę`" - skomentował Firmofer.

Poza tym dzięki inicjatywie CNK w Polsce i w sześciu innych krajach działa już 900 Klubów Młodego Odkrywcy, które na co dzień prowadzą aktywności w lokalnych miejscowościach. W "Koperniku" przeszkolono też już prawie 20 tys. nauczycieli.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020