Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
23.01.2020 aktualizacja 23.01.2020

Ćwiczenia wspomagają pamięć roboczą i ułatwiają odstawienie kawy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szybki marsz wpływa na pamięć roboczą podobnie, jak kubek kawy – wykazali naukowcy z kanadyjskiego Western University. Ich wnioski publikuje pismo „Nature Scientific Reports”.

Podczas tych samych badań ustalono, że ćwiczenia łagodzą także negatywne odczucia związane z odstawieniem kofeiny, takie jak bóle głowy, zmęczenie czy drażliwość.

Pamięć robocza przechowuje i przetwarza informacje przez krótki okres. Wykorzystujemy ją na przykład przy zapamiętywaniu listy zakupów.

Naukowcy porównywali wpływ 20-minutowego szybkiego marszu na bieżni oraz pojedynczej dawki kofeiny (jeden kubek kawy) na pamięć roboczą 59 osób.

Okazało się, że szybki marsz miał równie pozytywny wpływ na działanie pamięci roboczej, co kubek kawy. Doświadczały tego zarówno osoby, które na co dzień nie piją kawy, jak i te które piją jej dużo.

„Picie dwóch kubków kawy dziennie nie wpływa negatywnie na większość z nas. Kofeina nie jest jednak wskazana dla niektórych osób, m.in. kobiet w ciąży, osób cierpiących na zaburzenia lękowe czy mających często drżenie mięśni. W tych przypadkach ćwiczenia mogą pomóc zniwelować nieprzyjemne skutki odstawienia kawy” – mówi Anisa Morava, współautorka analizy (DOI: 10.1038/s41598-019-56251-y).  (PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022