Podkarpackie/ W centrum innowacji powstało koło naukowe kosmonautyki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI) powstało koło naukowe kosmonautyki. Jego celem jest m.in. wystrzelenie satelitów, dzięki którym będzie można przeprowadzić badania w kosmosie.

Jak poinformował PAP prezes PCI Jacek Kubrak, koło naukowe kosmonautyki ProtoCreativeLab: Space & Aviation adresowane jest przede wszystkim do studentów i doktorantów rzeszowskich uczelni, którzy zainteresowani są tą tematyką.

„Chcemy stworzyć szeroki zespół zajmujący się kosmosem. Do uczestnictwa zachęcamy kreatywnych ludzi z różnych branż, zapraszamy naukowców z ciekawymi pomysłami, a także koła naukowe podkarpackich uczelni” – dodał.

W planach koła jest, aby w ciągu najbliższych trzech lat zostały wystrzelone trzy satelity, dzięki którym będzie można przeprowadzić badania w kosmosie.

Jak podkreślił Kubrak badania dotyczyć mają m.in. pomiaru radiacji w trakcie lotu czy wykorzystania ogniw grafenowych do produkcji energii elektrycznej na orbicie. „Chcemy również prowadzić eksperymenty biomedyczne i prowadzić badania w kwestii nawigacji w konstelacji” – zaznaczył prezes PCI.

Koło naukowe kosmonautyki ProtoCreativeLab: Space & Aviation ma zacząć działać w przyszłym roku. Do współpracy PCI chce pozyskać instytucje samorządowe oraz przedstawicieli biznesu, którzy będą zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie oraz współfinansowaniem działalności koła. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.11.2024. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Paweł Supernak

    Prof. Skarżyński: musimy pokazać osiągnięcia naukowe politykom i społeczeństwu

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera