Olbrzymie żółwie lądowe, choć powolne, wcale nie są ociężałe umysłowo. To inteligentne zwierzęta obdarzone bardzo dobrą – jak na gady – pamięcią – wynika z badania opublikowanego na łamach „Animal Cognition”.
Na podstawie testów przeprowadzonych na żółwiach olbrzymich i żółwiach słoniowych naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii w Okinawie (Japonia) wykazali, że zwierzęta te potrafią odtworzyć wyuczone zachowania nawet po 9 latach przerwy.
Badacze trenowali żyjące w zuryskim i wiedeńskim zoo żółwie, stosując technikę wzmocnień pozytywnych – gdy zwierzęta dobrze wykonały jakieś zadanie, nagradzali je przysmakiem, np. marchewką lub burakiem.
W ten sposób nauczyli gady chwytać kolorową piłkę umiejscowioną na końcu patyka; następnie chwytać piłkę położoną dwa metry dalej; a na końcu chwytać piłkę określonego, przypisanego każdemu zwierzęciu koloru.
Po trzech miesiącach specjaliści wrócili do zoo, by sprawdzić, czy żółwie zapamiętały cokolwiek z udzielonych im lekcji.
Okazało się, że olbrzymy zapamiętały doskonale i bez zastanowienia wykonywały dwa pierwsze zadania. Nie bardzo potrafiły przypomnieć sobie tylko, jakiego koloru piłkę miały łapać w trzecim zadaniu, ale i tak automatycznie szybciej ruszały do tej właściwej.
Trzy żółwie olbrzymie z wiedeńskiego zoo, które odwiedzono dziewięć lat później, nadal pamiętały, co trzeba robić. Wykazały się niebywałą – jak na gady – pamięcią.
„Gdy odkryto olbrzymie żółwie lądowe, uznano je za głupie, bo można je było łatwo złapać i umieścić na statku jako zapas świeżego mięsa” – mówi dr Tamar Gutnick, główna autorka badania.
Już jednak Darwin zauważył – podkreśla - iż żółwie słoniowe z Galapagos pokonywały duże odległości od miejsca, w którym jadły czy piły, do miejsca kąpieli błotnych – musiały się więc cechować dobrą pamięcią. Żółwie można też było nauczyć, by na statku pozostawały w jednym miejscu lub rozpoznawały swoich "właścicieli".
W niniejszym badaniu naukowcy wykazali, że olbrzymie żółwie lądowe faktycznie są duże sprytniejsze, niż wcześniej myślano. Stwierdzili ponadto, że żółwie lepiej uczą się w grupie, a to pierwszy udokumentowany przypadek społecznego uczenia się wśród tych zwierząt, które na ogół nie uchodzą za zbyt towarzyskie.
O badaniu można przeczytać na stronie. (PAP)
ooo/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.