Towarzyskie wrony są zdrowsze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wrony żyjące w dużych grupach społecznych są zdrowsze niż wrony, które mają mniej interakcji społecznych – informuje pismo „Animal Behaviour”.

Zespół dr Claudii Wascher z Anglia Ruskin University (ARU) przez sześć lat badał populację żyjących w niewoli zachodnioeuropejskich wron czarnych (Corvus corone corone), znanych też jako czarnowrony lub wrońce. Naukowcy monitorowali zachowanie wron w grupach różnej wielkości i oceniali je za pomocą wskaźnika socjalizacji.

W tym samym czasie badali także odchody wron, aby wykryć obecność oocyst kokcydiów, pasożytów żołądkowo-jelitowych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ptaków.

Zwiększona ekspozycja na pasożyty i przenoszenie chorób są uważane za jedną z głównych wad życia w grupie. Jednak nowe badanie wykazuje na odwrotny efekt. Wrony o silnych więziach społecznych, wchodzące w interakcje z większą liczbą krewnych i w większych grupach wydalały znacznie mniejszy odsetek odchodów zawierających pasożyty niż wrony mniej towarzyskie.

Badanie nie wykazało związku pomiędzy stanem zdrowia a dominacją wrony w grupie, ale samce były nieco bardziej narażone na przenoszenie pasożyta (33 proc.) niż samice (28 proc.).

Autorzy przypuszczają, że bliskie więzi społeczne zmniejszają poziom stresu u wron, co z kolei czyni je mniej podatnymi na pasożyty. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera