17.01.2021
PL EN
15.11.2019 aktualizacja 15.11.2019

Rzeszów/Nowoczesna platforma e-usług edukacyjnych dla studentów i mieszkańców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wirtualna mapa zagrożeń, e-usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, baza pism i orzecznictwa sądowego oraz wspomaganie edukacji i komunikacji ze studentami to główne zadania platformy e-usług edukacyjnych stworzonych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Jak poinformował rzecznik uczelni Przemysław Pawlak na platformie dostępnych jest 12 e-usług, które służą nie tylko studentom, ale także mieszkańcom Podkarpacia.

„Głównym założeniem projektu było stworzenie i wprowadzenie 12 nowych e-usług dla studentów oraz pracowników naukowych i administracyjnych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Usługi zostały podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to te, które wspomagają komunikację i edukację studentów, druga - to usługi, z których korzystać mogą wszyscy mieszkańcy regionu” – mówił rzecznik.

W kategorii dotyczącej studentów wymienił m.in. e-wykłady z materiałami wspomagającymi zdobywanie wiedzy, elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy studentami a dziekanatem, nowoczesną platformę e-rekrutacji, e-tablicę ogłoszeń, system e-kontaktu z wykładowcami i pracownikami WSPiA. Dodatkowym ułatwieniem dla studentów i wykładowców będzie usługa e-listy obecności i interaktywny system badań.

Z kolei w kategorii skierowanej do mieszkańców regionu znalazły się m.in. elektroniczne platformy klinik działających przy WSPiA: Prawa, Przedsiębiorczości, Administracji oraz Bezpieczeństwa.

W ramach e-Kliniki Bezpieczeństwa powstała interaktywna mapa zagrożeń pozwalająca poznać statystyki dotyczące pożarów, przestępstw i wypadków oraz baza dokumentów przydatnych przy organizacji np. imprez masowych czy przewozu towarów niebezpiecznych.

E-Klinika Prawa i Administracji oferuje m.in. ogólnodostępną bazę orzecznictwa sądowego z zakresu prawa karnego, administracyjnego, cywilnego, rodzinnego oraz ubezpieczeń społecznych. Dostępne są także orzeczenia WSA, NSA i Trybunału Konstytucyjnego.

„Co bardzo ważne mieszkańcy mogą również skorzystać z bazy gotowych pism procesowych np. pozwów o zapłatę lub wniosku o uzasadnienie wyroku” – wymienił Pawlak.

Z kolei e-Klinika Przedsiębiorczości oferuje m.in. pomoc on-line doradców biznesowych, konsultację biznesplanów.

„Platforma (...) ułatwia dostęp do usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną. Dzięki rozbudowie i modernizacji zaplecza komunikacyjnego i informatycznego podniosły się także warunki i efektywność nauczania w WSPiA” – zauważył Pawlak.

Dodał, że uczelnia na potrzeby projektu unowocześniła swoje zaplecze techniczne. Zakupiła m.in. urządzenia niezbędne do realizacji i wdrożenia e-usług m.in. nowoczesne serwery kasetowe, biblioteki taśmowe oraz zasilacze UPS i agregat prądotwórczy.

Platformę e-usług edukacyjnych można znaleźć na stornie http://e-uslugi.wspia.eu/. Nowoczesną platformę e-usług edukacyjnych przygotowało i wdrożyło konsorcjum firm PCG Academia oraz OPTeam.

Wartość projektu to ponad 5,6 mln zł. Powstanie platformy zostało dofinansowane w 85 procentach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. „Warto zaznaczyć, że propozycja WSPiA została oceniona najwyższej spośród wniosków złożonych przez uczelnie niepubliczne z Podkarpacia” – zaznaczył Pawlak. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021