Miedziane łóżka szpitalne na oddziałach intensywnej opieki medycznej zawierają średnio o 95 proc. mniej bakterii niż łóżka tradycyjne, a stan ten utrzymuje się przez cały okres pobytu chorego na oddziale. Odkrycie to może być przełomem w walce ze śmiertelnymi zakażeniami szpitalnymi.
Informację na ten temat podaje najnowszy numer „Applied and Environmental Microbiology”.
„Zakażenia szpitalne dotyczą ok. 2 milionów Amerykanów rocznie, a zabijają prawie 100 tysięcy z nich. Są ósmą wiodącą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych" - mówi dr Michael G. Schmidt, mikrobiolog i immunolog z Medical University of South Carolina (USA), jeden ze współautorów badania.
Jak wyjaśnia, do najbardziej zanieczyszczonych powierzchni w palcówkach opieki medycznej należą łóżka. „Pomimo najlepszych starań pracowników służby zdrowia, łóżka pacjentów nie są czyszczone ani wystarczająco często, ani wystarczająco dobrze” - uważa Schmidt. Tymczasem problem ten można obejść - jak wykazało najnowsze badanie jego zespołu, łóżka wykonane z miedzi wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przez co znacząco obniżają liczbę groźnych zakażeń szpitalnych.
„Wiedza o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach miedzi sięga starożytności. Już wtedy powszechny był zwyczaj przechowywania wody pitnej w miedzianych naczyniach, co miało zapobiegać chorobom. Współczesna medyczna, w postaci licznych publikacji naukowych, potwierdza tę wiedzę” - opowiada Schmidt.
Jednak do tej pory na rynku nie były dostępne szpitalne łóżka z miedzi. „W oparciu o pozytywne wyniki poprzednich badań, rozpoczęliśmy prace nad zaprojektowaniem w pełni funkcjonalnego łóżka miedzianego dla oddziałów OIOM - mówi autor publikacji. - Musieliśmy tylko przekonać producentów, że warto podjąć to ryzyko”.
Naukowcy przeprowadzili więc badaniu, którego celem było porównanie względnego zanieczyszczenia łóżek chorych na oddziałów intensywnej terapii wyposażonych w miedziane szyny, podnóżki i elementy sterujące z łóżkami tradycyjnymi składającymi się głównie z plastikowych elementów. Okazało się, że w blisko 90 proc. próbek pobranych z łóżek klasycznych były przekroczone dopuszczalne normy stężenia szczepów bakterii.
„Odkrycie to wskazuje, że miedź ma duży potencjał w kontroli i zapobieganiu zakażeniom szpitalnym. Jej przeciwdrobnoustrojowe właściwości pomagają utrzymać higienę łóżek pomiędzy kolejnymi czyszczeniami, zmniejszając w ten sposób potencjalne ryzyko przenoszenia groźnych” - podsumowuje dr Schmidt.(PAP)
kap/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.