08.07.2020
PL EN
17.11.2019 aktualizacja 18.11.2019

Sposób na zmniejszenie liczby zakażeń szpitalnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Miedziane łóżka szpitalne na oddziałach intensywnej opieki medycznej zawierają średnio o 95 proc. mniej bakterii niż łóżka tradycyjne, a stan ten utrzymuje się przez cały okres pobytu chorego na oddziale. Odkrycie to może być przełomem w walce ze śmiertelnymi zakażeniami szpitalnymi.

Informację na ten temat podaje najnowszy numer „Applied and Environmental Microbiology”.

„Zakażenia szpitalne dotyczą ok. 2 milionów Amerykanów rocznie, a zabijają prawie 100 tysięcy z nich. Są ósmą wiodącą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych" - mówi dr Michael G. Schmidt, mikrobiolog i immunolog z Medical University of South Carolina (USA), jeden ze współautorów badania.

Jak wyjaśnia, do najbardziej zanieczyszczonych powierzchni w palcówkach opieki medycznej należą łóżka. „Pomimo najlepszych starań pracowników służby zdrowia, łóżka pacjentów nie są czyszczone ani wystarczająco często, ani wystarczająco dobrze” - uważa Schmidt. Tymczasem problem ten można obejść - jak wykazało najnowsze badanie jego zespołu, łóżka wykonane z miedzi wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przez co znacząco obniżają liczbę groźnych zakażeń szpitalnych.

„Wiedza o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach miedzi sięga starożytności. Już wtedy powszechny był zwyczaj przechowywania wody pitnej w miedzianych naczyniach, co miało zapobiegać chorobom. Współczesna medyczna, w postaci licznych publikacji naukowych, potwierdza tę wiedzę” - opowiada Schmidt.

Jednak do tej pory na rynku nie były dostępne szpitalne łóżka z miedzi. „W oparciu o pozytywne wyniki poprzednich badań, rozpoczęliśmy prace nad zaprojektowaniem w pełni funkcjonalnego łóżka miedzianego dla oddziałów OIOM - mówi autor publikacji. - Musieliśmy tylko przekonać producentów, że warto podjąć to ryzyko”.

Naukowcy przeprowadzili więc badaniu, którego celem było porównanie względnego zanieczyszczenia łóżek chorych na oddziałów intensywnej terapii wyposażonych w miedziane szyny, podnóżki i elementy sterujące z łóżkami tradycyjnymi składającymi się głównie z plastikowych elementów. Okazało się, że w blisko 90 proc. próbek pobranych z łóżek klasycznych były przekroczone dopuszczalne normy stężenia szczepów bakterii.

„Odkrycie to wskazuje, że miedź ma duży potencjał w kontroli i zapobieganiu zakażeniom szpitalnym. Jej przeciwdrobnoustrojowe właściwości pomagają utrzymać higienę łóżek pomiędzy kolejnymi czyszczeniami, zmniejszając w ten sposób potencjalne ryzyko przenoszenia groźnych” - podsumowuje dr Schmidt.(PAP)

kap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020