11.07.2020
PL EN
13.11.2019 aktualizacja 13.11.2019

Ruszyły wybory do komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk

Warszawa, 19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademi Nauk. /bpt/  PAP/Wojciech Pacewicz Warszawa, 19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademi Nauk. /bpt/ PAP/Wojciech Pacewicz

Ruszyły wybory do komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk. Mogą w nim brać udzial samodzielni pracownicy naukowi z całego kraju. Głosowanie po raz pierwszy odbędzie się przez Internet.

Chodzi o wybory do wszystkich 78 komitetów naukowych PAN na kadencję 2020-2023. Aby kandydować lub zagłosować, należy założyć konto w serwisie dostępnym pod adresem https://wyborykomitety.pan.pl.

Głosowanie odbędzie się po raz pierwszy przez Internet. Dzięki temu będzie bardziej dostępne dla wszystkich zainteresowanych - podkreślono w informacji przekazanej we wtorek PAP.

Osoby chcące głosować przez internet powinny do 20 listopada zarejestrować się w systemie elektronicznym. Potem PAN zweryfikuje zgłoszenia. Samo głosowanie online potrwa od 16 do 20 grudnia 2019 r.

W głosowaniu mogą brać udział samodzielni pracownicy naukowi z całego kraju - nie tylko naukowcy związani z PAN, ale też przedstawiciele uczelni czy instytutów badawczych. Warunkiem jest posiadanie tytułu naukowego (dr hab., prof. dr hab., dr hab. inż., prof. dr hab. inż).

Komitety naukowe PAN pełnią ważną funkcję doradczą. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej. Pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty prawne dotyczące nauki i kształcenia. Wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin naukowych i popularyzują wyniki badań.

Członkami komitetów mogą być uczeni z PAN, jak i naukowcy spoza Akademii. Swoich reprezentantów wybierają przedstawiciele poszczególnych dziedzin – fizycy, chemicy, socjolodzy itd.

 

Więcej - na TEJ stronie i w załączniku do tekstu.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Załączniki
Copyright © Fundacja PAP 2020