Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
12.11.2019 aktualizacja 12.11.2019

Są chętni do budowy projektu "Pomologia" na Uniwersytecie Opolskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jest szansa na budowę projektu "Pomologia" na Uniwersytecie Opolskim - powiedział PAP Grzegorz Sawicki, dyrektor projektów strategicznych UO. W piątym przetargu wzięło udział sześć firm, z czego jedna oferta mieści się w budżecie projektu szacowanym na ponad 42 mln zł.

Projekt "Pomologia" to jeden z dwóch - obok powstania kierunku lekarskiego - realizowanych przez UO sztandarowych projektów. Zakłada on m.in. budowę nowoczesnych laboratoriów w Opolu oraz rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w podopolskim Prószkowie, gdzie ma powstać Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Jak powiedział PAP Grzegorz Sawicki z UO, organizowane przez uczelnię cztery kolejne przetargi na budowę "Pomologii" zakończyły się fiaskiem, bo ceny, jakich żądali wykonawcy za przewidziany w przetargu zakres prac w radykalnym stopniu przekraczały budżet projektu.

"Widząc, że na zejście z cen przez wykonawców nie możemy raczej liczyć, postanowiliśmy nieco zmniejszyć zakres prac przy budowie obiektów. Jednak główne założenia projektu będą zachowane, w tym wykorzystanie 10 hektarowej działki w Prószkowie pod laboratoria wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej, poletka doświadczalne i organizację wydarzeń związanych z rolnictwem. W piątym przetargu jeden z oferentów zgodził się wykonać pracę za kwotę przewidzianą w naszym budżecie, więc po sprawdzeniu wszystkich kwestii formalnych, będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą" - powiedział Sawicki.

Projekt "Pomologia" jest realizowany przez Uniwersytet Opolski wspólnie z samorządem Prószkowa. Szacowany koszt projektu to ponad 42 mln złotych, z czego 32 mln stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne 10 mln złotych to wkład własny uczelni, 2 mln złotych przekazał samorząd województwa opolskiego, a samorząd powiatu opolskiego zadeklarował przekazanie 1,5 mln złotych. Dodatkowe 2,5 mln złotych to wsparcie ze strony producenta nawozów sztucznych z Kędzierzyna-Koźla. Planowane zakończenie prac to 2023 rok. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ itm

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024