Uczelnie i instytucje

Są chętni do budowy projektu "Pomologia" na Uniwersytecie Opolskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jest szansa na budowę projektu "Pomologia" na Uniwersytecie Opolskim - powiedział PAP Grzegorz Sawicki, dyrektor projektów strategicznych UO. W piątym przetargu wzięło udział sześć firm, z czego jedna oferta mieści się w budżecie projektu szacowanym na ponad 42 mln zł.

Projekt "Pomologia" to jeden z dwóch - obok powstania kierunku lekarskiego - realizowanych przez UO sztandarowych projektów. Zakłada on m.in. budowę nowoczesnych laboratoriów w Opolu oraz rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w podopolskim Prószkowie, gdzie ma powstać Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Jak powiedział PAP Grzegorz Sawicki z UO, organizowane przez uczelnię cztery kolejne przetargi na budowę "Pomologii" zakończyły się fiaskiem, bo ceny, jakich żądali wykonawcy za przewidziany w przetargu zakres prac w radykalnym stopniu przekraczały budżet projektu.

"Widząc, że na zejście z cen przez wykonawców nie możemy raczej liczyć, postanowiliśmy nieco zmniejszyć zakres prac przy budowie obiektów. Jednak główne założenia projektu będą zachowane, w tym wykorzystanie 10 hektarowej działki w Prószkowie pod laboratoria wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej, poletka doświadczalne i organizację wydarzeń związanych z rolnictwem. W piątym przetargu jeden z oferentów zgodził się wykonać pracę za kwotę przewidzianą w naszym budżecie, więc po sprawdzeniu wszystkich kwestii formalnych, będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą" - powiedział Sawicki.

Projekt "Pomologia" jest realizowany przez Uniwersytet Opolski wspólnie z samorządem Prószkowa. Szacowany koszt projektu to ponad 42 mln złotych, z czego 32 mln stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne 10 mln złotych to wkład własny uczelni, 2 mln złotych przekazał samorząd województwa opolskiego, a samorząd powiatu opolskiego zadeklarował przekazanie 1,5 mln złotych. Dodatkowe 2,5 mln złotych to wsparcie ze strony producenta nawozów sztucznych z Kędzierzyna-Koźla. Planowane zakończenie prac to 2023 rok. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ itm

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera