Osoby mieszkające w dzielnicach, w których trudno poruszać się pieszo, mogą być nawet o 33 proc. bardziej narażone na choroby układu krążenia – informuje „Journal of the American Heart Association”.
Naukowcy z St. Michael`s Hospital of Unity Health w Toronto wykazali, że osoby zamieszkujące dzielnice, w których najtrudniej poruszać się pieszo były nawet o 33 proc. bardziej narażone na choroby układu krążenia. Analizą objęto prawie 45 tys. osób w wieku od 40 do 74 lat, mieszkających w 15 głównych ośrodkach miejskich kanadyjskiej prowincji Ontario.
Poza zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych osoby mieszkające w najmniej nadających się do chodzenia dzielnicach znacząco częściej miały wysokie ciśnienie tętnicze i cukrzycę.
Jak zaznaczył główny autor badania, dr Gillian Booth, także wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że sposób projektowania miast i gmin może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zachęcił mieszkańców dzielnic, w których trudno poruszać się pieszo, aby starali się być aktywni fizycznie na inne sposoby.
Badanie wykazało również, że mieszkańcy nieprzyjaznych pieszym dzielnic mniej palą, zatem prawdopodobnie różnice dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowym mogą być częściowo zniwelowane ze względu na wysoki poziom palenia w innych dzielnicach. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.