17.01.2021
PL EN
04.11.2019 aktualizacja 04.11.2019

Rektor Politechniki Śląskiej: status uczelni badawczej to sukces całej aglomeracji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Status uczelni badawczej dla Politechniki Śląskiej w Gliwicach to zaszczyt, prestiż, ale też ogromny sukces całej aglomeracji górnośląskiej, bo pokazuje, że to obszar, gdzie rozwijają się nowe technologie – ocenił w czwartek rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" w środę przedstawiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nich znalazła się Politechnika Śląska – najstarsza uczelnia techniczna w regionie, która status uczelni badawczej zdobyła w jubileuszowym, 75. roku akademickim.

"To oczywiście wielki zaszczyt i prestiż, ale to też przede wszystkim wielki obowiązek dla nas, bo te środki są przyznane na lata 2020-2026, potem odbędzie się ponowna ocena jednostek" – powiedział prof. Mężyk podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

"To ogromny sukces całej aglomeracji górnośląskiej, bo istnienie uczelni badawczej pokazuje, że jest to obszar, gdzie rozwijają się nowe technologie i badania naukowe" – dodał.

Status uczelni badawczej oznacza dla niej zwiększone finansowanie – 10-procentowy wzrost subwencji i nieco inny sposób jej naliczania. Rektor Mężyk szacuje, że w przypadku Politechniki Śląskiej będzie to kilkadziesiąt mln zł.

Zdaniem władz uczelni, na ten sukces złożyło się wiele czynników, wśród nich – dobrze przygotowany wniosek, oparty na przygotowanej wcześniej po konsultacjach z zagranicznymi ekspertami strategii uczelni. Kolejne atuty Politechniki Śląskiej to dobrze rozwinięta współpraca z otoczeniem społecznym i gospodarczym, czy unikatowa formuła Szkoły Doktorskiej, stworzonej wspólnie z trzema instytutami Polskiej Akademii Nauk i Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach.

"Uczelnia dynamicznie się rozwija, w ostatnich latach zyskała bardzo dużo na rozpoznawalności. Podjęliśmy szereg działań, które wskrzesiły w pracownikach chęć mierzenia się z najlepszymi w kraju i na świecie, efekty tego widać z każdym rokiem. Tego typu program pozwala nam jeszcze wzmocnić inwestycje w ludzi, bo na to jest przede wszystkim nastawiony" – powiedział prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

"Ważnym elementem wyróżniającym Politechnikę Śląską spośród innych zwycięzców tego konkursu – choć zwycięzcami są wszyscy – jest kontakt z otoczeniem gospodarczym. Politechnika Śląska ma świetną współpracę także przez to, że na Śląsku jest przemysł - zazdroszczą nam tego koledzy - rektorzy innych uczelni, tej możliwości współpracy" – podkreślił prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz.

Zdaniem prorektora Pawełczyka, do uzyskania statusu uczelni badawczej przyczyniła się przyjęta wcześniej strategia rozwoju doskonalenia badań naukowych i rozwoju kształcenia, przygotowana przez grono zagranicznych ekspertów. "Postawiliśmy w dużej mierze na współpracę z zagranicznymi uczelniami badawczymi - zwróciliśmy się do nich i poprosiliśmy o przeprowadzenie audytów, by skorzystać z najlepszych praktyk i zaproponować naszej uczelni recepty już gdzieś sprawdzone" – wyjaśnił.

Gliwicka uczelnia wskazała 6 swoich priorytetów badawczych na najbliższe lata: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta i mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i przemysł 4.0, ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

"Cały czas doskonalimy uczelnię. Od 1 października mamy nowy statut, dostosowujemy strukturę uczelni w taki sposób, żeby się nią lepiej zarządzało i żeby lepiej wykorzystać jej potencjał badawczy. Doskonalimy programy kształcenia, chcemy uelastycznić ścieżki kształcenia tak, by studenci mogli wybierać przedmioty w pewnym zakresie, który chcą studiować. Kształcenie jest zorientowane projektowo i problemowo, od 4 lat mamy studia dualne, działa ponad 20 różnego rodzaju programów projakościowych, dofinansowujących działalność naukową, realizujemy też ponad 200 doktoratów wdrożeniowych" – wyliczał rektor Mężyk.

Oprócz Politechniki Śląskiej status uczelni badawczej zdobyły: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021