Starsi miłośnicy herbaty mają bardziej symetryczne mózgi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badanie z udziałem grupy seniorów pokazało, że regularnemu piciu herbaty towarzyszy większa symetria półkul mózgowych w późniejszym wieku. Naukowcy twierdzą, że pomagać może picie naturalnej herbaty, a nie spożywanie ekstraktów.

„Herbata to napój popularny od starożytności. Zapisy dotyczące jej spożycia w Chinach sięgają 2700 roku p.n.e.” - stwierdzają autorzy publikacji, która ukazała się na łamach pisma „AGING-US”.

Naukowcy z National University of Singapore z kolegami z Chin i Wielkiej Brytanii zwracają uwagę na prawdopodobne korzystne dla zdrowia działanie spożywanego od tysięcy lat napoju. Badacze porównali budowę i pracę mózgów starszych osób i odnieśli wyniki do ich zwyczajów dotyczących spożycia herbaty. U jej zwolenników półkule mózgowe były zbudowane bardziej symetrycznie.

Herbatę spożywa się na różne sposoby, jednak zdaniem autorów odkrycia nie wszystkie są jednakowo korzystne. Choć poszczególne składniki powiązano już z utrzymaniem lepszych możliwości poznawczych, naukowcy twierdzą, że wyraźne pozytywne efekty pojawiają się tylko przy konsumpcji wszystkich zawartych w napoju składników. Naukowcy powołują się przy tym m.in. na projekty badawcze dotyczące ochrony przed chorobą Alzheimera.

Jednocześnie, jak twierdzą, brakowało badań sprawdzających wpływ herbaty na ujętą całościowo budowę mózgu.

„Podsumowując - nasze badanie sprawdzało efekty picia herbaty na połączenia neuronów mózgu ujętym jako całość oraz w różnych jego rejonach. Z wykorzystaniem różnego typu danych udało się nam uzyskać pierwsze, przekonujące dowody na to, że picie herbaty pozytywnie przyczynia się do utrzymania struktury mózgu, usprawniając organizację sieci neuronów” - donoszą naukowcy.

Więcej informacji na stronie internetowej. (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera