20.02.2020
PL EN
11.09.2019 aktualizacja 11.09.2019

Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju - od środy w Pułtusku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

II edycja Światowego Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju 2019 rusza w środę w Pułtusku. Naukowcy z Polski oraz Polacy pracujący za granicami kraju przedstawią swoje osiągnięcia; będą rozmawiać o promowaniu osiągnięć naukowych czy finansowaniu badań.

Hasło wiodące II edycji Światowego Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju 2019 brzmi: "Nauka, innowacyjność, konkurencyjność, czyli jak być naukowcem na obczyźnie?"

Organizatorzy chcą, by wydarzenie integrowało i wspierało współpracę naukowców polskiego pochodzenia, działających poza granicami Polski.

Głównym celem II edycji forum jest "stworzenie wspólnej przestrzeni co-creating dla naukowców polskiego pochodzenia działających poza granicami Kraju, wspieranie ich relacji naukowo-badawczej, nawiązywania kontaktów (networking) i dzielenia się wiedzą. Ponadto pragniemy promować Polskość i Polskę na międzynarodowej arenie naukowej, w świadomości Polonii i Rodaków w Kraju, jak również zależy nam na poprawie wizerunku Polaków i Polski w świecie" - czytamy na stronie organizatora imprezy, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Organizatorzy forum proponują określenie inicjatyw, sprzyjających promowaniu osiągnięć naukowych. Przedstawiają też pomysł stworzenia sieci Polskiej Społeczności Naukowej, łączącej naukowców polskiego pochodzenia, którzy działają poza granicami Polski.

Głównym tematem sesji naukowych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz sztuki będą właśnie innowacyjne osiągnięcia. Wśród tematów pojawią się m.in. kwestia wkładu nauk ścisłych w rozwój innowacyjnych rozwiązań; wkład polskiej humanistyki i sztuki na emigracji w kulturę artystyczną świata czy możliwości przedłużania życia dzięki osiągnięciom medycyny w XXI w.

W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele polonijnych organizacji naukowych i polskiej myśli technicznej z krajów Europy, Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej.

Zaplanowano też prelekcje ekspertów. O związkach sztuki polskiej na emigracji i sztuki w Polsce opowie historyk sztuki, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz. Z kolei humanistka, pisarka i dziennikarka dr Bogumiła Żongołłowicz przedstawi wkład Polaków w kulturę artystyczną Australii. O zanieczyszczeniu powietrza w Polsce i wyzwaniach na XXI wiek opowie prof. Bolesław Samoliński. Wśród prelegentów znajdą się również przedstawiciele nauk medycznych, m.in. prof. Mariusz Frączek, dr n. med. Aneta Obcowska–Hamerska, prof. Artur Mamcarz czy prof. Jacek Gwizdka.

Wydarzenie rusza w środę (11 września) i potrwa do soboty (14 września). Forum odbywa się w ramach kampanii społecznej "Jest nas 60 milionów", któremu patronuje Polska Agencja Prasowa. Szczegółowy program znajduje się na stronie http://wspolnotapolska.org.pl/forumnauki/index.php

Poprzednie Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju odbyło się we wrześniu 2018 r. w ramach V Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą. (PAP)

zan/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020