Twarzą w twarz z praprzodkiem australopitekiem

 Australopithecus anamensis  Źródło: John Gurche / Jennifer Taylor / Cleveland Museum of Natural History
Australopithecus anamensis Źródło: John Gurche / Jennifer Taylor / Cleveland Museum of Natural History

Dobrze zachowany fragment czaszki australopiteka żyjącego 3,8 mln lat temu pozwala na rekonstrukcję wyglądu jego twarzy – poinformowali naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Na czaszkę Australopithecus anamensis natrafiono w 2016 r. w trakcie wykopalisk w Etiopii. Od tego czasu trwały intensywne prace nad poprawnym opisem znaleziska, w tym ustaleniem jego wieku.

Zdaniem naukowców, pracujących pod kierunkiem dra Yohannesa Haile-Selassie z Cleveland Museum of Natural History, czaszkę należy datować na 3,8 mln lat. Wcześniej gatunek znany był jedynie z kilku zębów i fragmentów żuchwy. Czaszka pochodzi z okresu ubogiego w znaleziska kości archaicznych ludzi.

A. anamensis jest ewolucyjnym poprzednikiem gatunku Australopithecus afarensis, do którego należy słynny, znakomicie zachowany szkielet, znany jako Lucy. Najnowsze znalezisko pochodzi ze stanowiska oddalonego zaledwie 55 km od wsi Hadar, gdzie w 1974 r. odkryto szkielet Lucy.

Uważano dotąd, że starszy gatunek przekształcił się linearnie w młodszy. Z najnowszych badań wynika jednak, że oba gatunki egzystowały obok siebie przez co najmniej 100 tys. lat. (PAP)

krx/ ekr/

Galeria (1 zdjęcie)

  •  Australopithecus anamensis  Źródło: John Gurche / Jennifer Taylor / Cleveland Museum of Natural History
    1/1
    Australopithecus anamensis Źródło: John Gurche / Jennifer Taylor / Cleveland Museum of Natural History

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera