15.07.2020
PL EN
25.08.2019 aktualizacja 25.08.2019

W Pirenejach urodził się ryś euroazjatycki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

W hiszpańskim ośrodku MonNatura w Pirenejach przyszedł na świat ryś euroazjatycki. To pierwszy od ponad stu lat przedstawiciel tego gatunku, jaki przyszedł na świat w tej części Europy.

Jak poinformowały władze ośrodka MonNatura, zajmującego się przywracaniem ginących gatunków zwierząt w Pirenejach, młody ryś jest potomkiem pary rysi euroazjatyckich: Ui i Liu.

W obawie przed zbytnim zainteresowaniem turystów wiadomość o przyjściu na świat drapieżnika utrzymywano w sekrecie przez ponad dwa miesiące - wynika z informacji przekazanej przez MonNatura, z siedzibą w katalońskiej Leridzie.

"Młody ryś euroazjatycki - pierwszy, jaki od ponad stu lat przyszedł na świat w Pirenejach - rozwija się idealnie. Waży już 8 kilogramów i cieszy się świetnym stanem zdrowia” - poinformował Miquel Rafa, dyrektor departamentu Terytorium i Środowiska w Fundacji Catalunya La Pedrera, odpowiedzialnej za ośrodek MonNatura.

Rafa potwierdził, że w ostatnich dniach ośrodek MonNatura uruchomił zapisy dla osób, które chciałyby zobaczyć na żywo małego rysia euroazjatyckiego. Zwierzę można zobaczyć podczas wycieczki "Fauna Pirenejów".

"W naszym ośrodku poza małym rysiem można też zobaczyć inne gatunki zwierząt, które w ostatnich latach udało się przywrócić do środowiska Pirenejów. Są wśród nich m.in. kuna domowa, sarna europejska, orłosęp, lis rudy, a także kuna leśna" - dodał Miquel Rafa.

Władze MonNatura nie informują na razie, kiedy mały ryś i jego rodzice zostaną wypuszczeni z ośrodka, by rozpocząć samodzielne życie. Potwierdzają jedynie, że może to nastąpić w niedługo - tak, jak miało to miejsce m.in. w przypadku kani czarnej oraz puchacza zwyczajnego.

Urodzony 28 maja ryś euroazjatycki jest potomkiem pary rysi, które w sierpniu 2008 r. trafiły do MonNatury z ogrodu zoologicznego w Lugo, w północno-zachodniej Hiszpanii. Miały wówczas zaledwie trzy miesiące.

Ryś euroazjatycki jest największym przedstawicielem rodzaju Lynx. Zamieszkuje duże, wielogatunkowe kompleksy leśne ze starymi drzewostanami o gęstym podszycie. (PAP)

zat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020