Zanieczyszczona deszczówka zagrożeniem dla wód powierzchniowych

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Deszcze oczyszczają i odświeżają miasta, ale przy tym spłukują z budynków i ulic toksyczne substancje, np. pestycydy, DEET, nikotynę, bisfenol A czy nawet ścieki, które mogą zanieczyszczać wody gruntowe i powierzchniowe – alarmują amerykańscy naukowcy.

Zespół pod kierunkiem hydrologa Jasona Masonera z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) przeanalizował skład wody deszczowej z ponad 50 ulew w 21 miastach na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Wcześniejsze badania wykazały, że do wód powierzchniowych przedostaje się z miast woda deszczowa "wzbogacona" o przemysłowe chemikalia, pestycydy i leki, które mogą być szkodliwe dla żyjących tam organizmów wodnych. Brakowało jednak szczegółowych danych z różnych lokalizacji.

Udało się je zebrać podczas nowego badania. Naukowcy odkryli w próbkach deszczówki zebranej podczas ulew i burz w miastach około 500 różnych związków chemicznych.

Każda z próbek zawierała ok. 73 związków organicznych. Najczęściej wykrywane były pestycydy.

W ponad 90 proc. próbek wykryto jedenaście tych samych substancji, w tym środek odstraszający owady DEET, nikotynę, kofeinę i bisfenol A (stosowany do produkcji tworzyw sztucznych).

Badacze często natrafiali też na ślady leków - zarówno na receptę, jak i sprzedawanych bez recepty – co według nich wskazuje na zanieczyszczenie deszczówki ściekami bytowymi, prawdopodobnie z uszkodzonej kanalizacji.

Część z substancji wykryto w ilościach potencjalnie niebezpiecznych dla organizmów wodnych żyjących w wodach powierzchniowych. Zdaniem naukowców niższe poziomy zanieczyszczeń mogą również stanowić zagrożenie, jeśli ich efekty wzmacniają się wzajemnie.

Autorzy badania wskazują na potrzebę dalszych badań nad długookresowymi konsekwencjami zanieczyszczonej wody deszczowej na wody powierzchniowe i gruntowe.

Publikacja z wynikami ukazała się w czasopiśmie „Environmental Science & Technology” wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne. (PAP)

dwo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera