Marsobus na ulicach Kielc promuje zawody łazików

Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu  promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.  PAP/Piotr Polak
Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. PAP/Piotr Polak

Edukacyjny autobus, przybliżający misję na Marsa i cechy tej planety, wyjechał we wtorek na ulice Kielc. Marsobus promuje 5. edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge), które odbędą się w dniach 13-15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r. W tym roku odbędzie się piąta edycja zawodów.

"Olbrzymia impreza, którą organizujemy we wrześniu, wszystkim się kojarzy z +jakimiś łazikami+, z Marsem. I często ludzie tyle wiedzą o tej imprezie. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny autobus dla mieszkańców Kielc, ale także dla osób, które tu przyjeżdżają, żeby mogli dowiedzieć się czegoś więcej o tle tych zawodów, czyli o Marsie, ale także o polskich urządzeniach, które już na Marsie funkcjonują" – wyjaśniał podczas konferencji prasowej prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC), Łukasz Wilczyński.

Jak zaznaczył, pasażerowie w Marsobusie mogą poznać te informacje, a potem przyjść na zawody, wiedząc, dlaczego są organizowane. "Mars to nie jest żadne +science fiction+. To jest bardzo poważny kierunek badawczy, ale także bardzo poważny kierunek rozwoju polskiego biznesu kosmicznego" – podkreślił Wilczyński.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej (uczelnia jest jednym ze współorganizatorów ERC), prof. Wiesław Trąmpczyński poinformował, że wkrótce na teren uczelnianego campusu przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego zostanie przywieziona ziemia, z której zostanie uprofilowane pole zawodów łazików, odwzorowujące część powierzchni Marsa. "Będziemy udostępniać nasze sale wykładowe na spotkania, być może będą osoby zainteresowane laboratoriami. Politechnika Świętokrzyska szeroko otworzy swoje drzwi. Chodzi o promocję naszej uczelni, a jeśli chodzi o Kielce – promocję rozwiniętych technologii, z którymi kojarzy się przemysł kosmiczny" - dodał rektor.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że na tego typu imprezie korzysta miasto, jego uczelnie, oraz lokalny biznes, który może rozwijać się w innowacyjnych kierunkach.

"Marsjański" autobus zostanie włączony do regularnego taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji - będzie kursował w Kielcach na wielu różnych liniach. Na przejażdżkę Marsobusem można się wybrać do 13 września, czyli dnia rozpoczęcia finału ERC.

Autobus zarówno w środku, jak i na zewnątrz zdominowały charakterystyczne dla Czerwonej Planety kolory. Wewnątrz pojazdu zamieszczono banery z informacjami na jej temat, np. tego, że Słońce zachodzi tam na niebiesko, czy że Mars jest prawie o połowę mniejszy od Ziemi, ale jego masa to tylko 10 proc. masy naszej planety. Można się też dowiedzieć, jakie urządzenia polskich firm znalazły się na Marsie w ramach wysyłanych tam misji. Na telewizyjnym ekranie wyświetlany jest też specjalny film. Są również banery zachęcające do odwiedzenia ERC.

W organizowanych w stolicy województwa świętokrzyskiego zawodach weźmie udział niemal 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów, w których będą się odbywać m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów.

W ramach ERC odbędzie się też konferencja monitoringowo-biznesowa. Wydarzenie ma być spotkaniem przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu, zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.

ERC 2019 jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną i Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice" S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnikę Świętokrzyską przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych zawodów. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera