18.01.2021
PL EN
30.07.2019 aktualizacja 30.07.2019

Indie/ Premier: krajowa populacja tygrysa wzrosła do blisko 3 tysięcy

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Do blisko 3 tysięcy osobników wzrosła w ostatnich latach indyjska populacja tygrysa - poinformował w poniedziałek premier Indii Narendra Modi, mówiąc o "historycznym sukcesie". Jeszcze kilkanaście lat temu w Indiach żyło tylko ok. 1400 sztuk tych zwierząt.

"Dzięki liczącej około 3 tysięcy populacji tygrysów Indie stały się jednym z największych i najbezpieczniejszych środowisk naturalnych dla tych zwierząt na świecie" - podkreślił szef indyjskiego rządu. Dodał, że cel podwojenia krajowej populacji tego gatunku jego kraj osiągnął w 2018 roku, tj. na cztery lata przed wyznaczonym terminem.

Modi powiedział też, że w ostatnich latach w kraju przybyło obszarów chronionych dla tygrysów - z blisko 700 w 2014 roku do 860 w zeszłym roku, w tym samym okresie wzrosła też liczba lokalnych rezerwatów - z 43 do 100.

Władze indyjskie badają liczebność tygrysów co cztery lata. Według ministra środowiska Prakasha Javadekara podczas ostatniego spisu w 2014 roku krajową populację tygrysów obliczono na 2226 zwierząt.

Belinda Wright, założycielka organizacji broniącej dzikich zwierząt w Indiach - Wildlife Protection Society of India, pochwaliła rząd za podejmowane działania. Zastrzegła jednak, że "przed nami jeszcze długa droga do zabezpieczenia długoterminowej przyszłości dzikich tygrysów".

Tygrysy są w niektórych regionach Indii uważane za święte zwierzęta. Od lat 70. zabicie tygrysa jest przestępstwem i w kraju wydzielane są rezerwaty dla tych zwierząt. Prowadzi to jednak do konfliktu z ludźmi, którzy ze względu na szybko rosnącą ludność Indii osiedlają się coraz bliżej chronionych terenów. Przy tym regularnie dochodzi do ataków tygrysów na ludzi - z oficjalnych danych wynika, że każdego dnia w Indiach jedna osoba ginie zaatakowana przez tygrysa lub słonia.

W zeszłym tygodniu mieszkańcy wioski na północy Indii ścigali i ostatecznie zatłukli kijami tygrysicę, która wcześniej zabiła kobietę pracującą na farmie. Region, w którym doszło do ataku, wchodzi w skład obszaru chronionego dla tygrysów. Policja aresztowała cztery osoby. (PAP)

akl/ ap/

Copyright © Fundacja PAP 2021