Bakterie jelitowe chronią mózg przed uszkodzeniami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Bakterie jelitowe produkują związki, które stymulują komórki układu odpornościowego do niszczenia wirusów powodujących uszkodzenia mózgu i układu nerwowego - informuje serwis naukowy "eLife".

Wyniki tych badań (https://doi.org/10.7554/eLife.47117) sugerują, że zdrowy i zróżnicowany mikrobiom jelitowy ma kluczowe znaczenie dla szybkiego usuwania wirusów z układu nerwowego i zmniejszania ryzyka chorób takich jak stwardnienie rozsiane. Zaburzenia w składzie mikrobiomu spowodowane zastosowaniem antybiotyków, nieprawidłową dietą czy czynnikami środowiskowymi mogą zwiększać podatność ośrodkowego układu nerwowego na uszkodzenia.

Stwardnienie rozsiane powoduje postępującą demielinizację komórek nerwowych. Jedną z przyczyn mogą być zakażenia wirusowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Zdaniem niektórych badaczy, dzisiejszy sposób odżywiania i szersze zastosowanie antybiotyków mogą przyczyniać się do negatywnych zmian w składzie mikrobiomu jelitowego, potencjalnie zwiększając ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego.

Naukowcy z University of Utah Health w Salt Lake City przeprowadzili badania na myszach zakażonych koronawirusem infekującym komórki układu nerwowego i powodującym objawy przypominające stwardnienie rozsiane. Połowa myszy miała normalny mikrobiom jelitowy, a połowa była pozbawiona bakterii. U myszy, których jelita były wysterylizowane, zaobserwowano słabą odpowiedź immunologiczną, uniemożliwiającą pozbycie się wirusa oraz mniejszą ilość mikrogleju, tj. komórek stanowiących pierwszą linię obrony immunologicznej dla mózgu. U gryzoni wystąpił także postępujący paraliż.

Następnie badacze zidentyfikowali związki produkowane przez bakterie jelitowe, które mogą wspomagać funkcje mikrogleju. Gdy związki te zaaplikowano myszom z wysterylizowanymi jelitami, okazało się, że ochrona przed uszkodzeniami neurologicznymi spowodowanymi działaniem wirusa została odbudowania.

"Wykazaliśmy, że bakterie jelitowe chronią zainfekowane myszy przed paraliżem poprzez aktywację konkretnych szlaków w komórkach ośrodkowego układu nerwowego. Sugeruje to, że sygnały wysyłane przez bakterie są niezwykle istotne dla szybkiego pozbywania się wirusów z układu nerwowego i zapobiegania uszkodzeniom związanym ze stwardnieniem rozsianym i podobnymi chorobami. Wyniki tych badań potwierdzają, że utrzymywanie różnorodności mikrobiomu jelitowego i odbudowywanie go po antybiotykoterapii jest dla nas niezbędne" - podsumowuje dr June Round, autorka analizy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Figowce zamieniają dwutlenek węgla w kamień

  • 09.06.2025 PAP/Leszek Szymański

    USA/ Trump ogłosił, że tymczasowo na czele NASA stanie minister transportu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera