17.01.2021
PL EN
21.07.2019 aktualizacja 21.07.2019

N-acetylocysteina może pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naturalnie występujący związek, N-acetylocysteina (NAC), może poprawiać funkcjonowanie neuronów dopaminergicznych i łagodzić objawy u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona - informują naukowcy na łamach pisma "Clinical Pharmacology & Therapeutics".

Uszkodzenia neuronów dopaminergicznych w przebiegu choroby Parkinsona są w dużej mierze wynikiem stresu oksydacyjnego, który obniża poziom glutationu, tripeptydu o właściwościach przeciwutleniających.

N-acetylocysteina występuje w formie doustnego suplementu lub w formie dożylnej. Dotychczasowe badania wskazują, że podwyższa ona w mózgu poziom glutationu, dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy działanie to wpłynęłoby na poziom dopaminy i poprawę funkcjonowania neuronów.

"Te badania pomagają zrozumieć, w jaki sposób N-acetylocysteina może pomóc w kontrolowaniu choroby Parkinsona. NAC pomaga neuronom dopaminergicznym odzyskać część ich funkcji" - mówi autor dr Daniel Monti z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona.

W badaniach wzięły udział 42 osoby z chorobą Parkinsona, które kontynuowały dotychczasowe leczenie, przy czym połowa z nich przez trzy miesiące dodatkowo przyjmowała N-acetylocysteinę w formie doustnej (500 mg dwa razy dziennie) i dożylnej (50 mg/kg co tydzień).

Ewaluacja kliniczna pacjentów odbywała się według Ujednoliconej Skali Oceny Choroby Parkinsona, która uwzględnia zarówno stan ruchowy pacjenta, jak i funkcje poznawcze. Przeprowadzono także obrazowanie mózgu, aby ustalić poziom aktywności dopaminy w jądrach podstawnych, tj. części mózgu, która jest najbardziej dotknięta w przebiegu choroby Parkinsona.

W porównaniu z grupą kontrolną, u pacjentów otrzymujących NAC zaobserwowano poprawę o 4-9 proc. w zakresie aktywności dopaminy oraz o 14 proc. lepsze wyniki w Ujednoliconej Skali Oceny Choroby Parkinsona.

Autorzy mają nadzieję, że wyniki tych badań doprowadzą do opracowania nowych metod leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona.

Szczegółowe informacje: DOI: 10.1002/cpt.1548 (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021