Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.05.2022
PL EN
17.07.2019 aktualizacja 17.07.2019

Chiny wśród państw o największym spożyciu soli

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chiny znajdują się pośród państw o największym spożyciu soli. Przeciętny Chińczyk zjada jej w ciągu dnia dwa razy więcej niż powinien, co naraża go na poważne problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego – czytamy w „Journal of the American Heart Association”.

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie (W. Brytania) przeanalizowali doniesienia dotyczące konsumpcji soli wśród chińskiego społeczeństwa z ostatnich kilkudziesięciu lat. Doszli do wniosku, że od czterech dekad spożycie soli przez dzieci i dorosłych utrzymuje się tam na zatrważająco wysokim poziomie.

Badacze wyliczyli, że przeciętny dorosły Chińczyk zjada w ciągu dnia ponad 10 gramów soli, czyli dwa razy więcej, niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dzieci w wieku od 3 do 6 lat konsumują około 5 gramów soli dziennie, a starsze nawet 9 gramów.

Spożycie różni się w zależności od rejonu. W północnych Chinach na przestrzeni ostatnich 40 lat konsumpcja soli nieco spadła – z 12,8 g/dzień do 11,2 g/dzień. Nastąpiło to prawdopodobnie w wyniku wzrostu świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości tej przyprawy.

W południowych Chinach spożycie soli od wielu lat systematycznie zaś rośnie. Obecnie na skutek wzmożonej konsumpcji przetworzonej żywności sięga 10,2 g dziennie.

Wiadomo, że sól przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, a w konsekwencji występowania chorób układu krążenia i groźnych incydentów kardiologicznych. Nic więc dziwnego, że w lubujących się w soli Chinach udary i zawały serca odpowiadają za 40 proc. zgonów.

W dodatku Chińczycy niezbyt chętnie spożywają produkty bogate w potas, takie jak owoce i warzywa. A szkoda, bo potas – w przeciwieństwie do soli – obniża ciśnienie krwi.

Rezultaty niniejszego przedsięwzięcia (http://dx.doi.org/10.1161/JAHA.119.012923) stoją w sprzeczności z wynikami poprzednich badań, które sugerowały, że spożycie soli w Chinach od pewnego czasu maleje.

Zdaniem autorów jest to spowodowane uwzględnianiem odmiennych metod badawczych. Podczas gdy w poprzednich badaniach brano pod uwagę głównie ankiety dotyczące nawyków żywieniowych (które są niedoskonałym narzędziem badawczym), w najnowszym projekcie uwzględniono wyłącznie dane uzyskane na podstawie analizy próbek moczu.

„Pilnie potrzebujemy dla Chin spójnej, realnej i ogólnonarodowej strategii działania. W Chinach żyje jedna piąta populacji świata. Obniżenie spożycia soli wraz ze wzrostem spożycia potasu w całym kraju byłoby ogromną korzyścią dla globalnego wskaźnika zdrowia” – przekonuje prof. Graham MacGregor, jeden z autorów pracy. (PAP)

ooo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022