Neandertalczycy używali żywicy jako kleju

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dowody na używanie przez neandertalczyków żywicy do klejenia odkryli archeolodzy w dwóch włoskich jaskiniach – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Neandertalczycy, zamieszkujący przed 55-40 tys. lat jaskinie na obszarze dzisiejszych Włoch, zbierali żywicę produkowaną przez okoliczne sosny. Używali jej następnie do sklejania kamiennych, kościanych i drewnianych elementów, tworząc w ten sposób złożone narzędzia – dowodzą archeolodzy z zespołu kierowanego przez Ilarię Degano z Uniwersytetu w Pizie.

Jest to kolejny dowód świadczący o inteligencji ludzi neandertalskich, którzy byli naszymi bliskimi krewniakami. „Ciągle zbieramy dowody na to, że neandertalczycy byli zdolni do robienia rzeczy, które tradycyjnie przypisuje się wyłącznie ludziom współczesnym” - opisuje członkini zespołu, Paola Villa z University of Colorado w Boulder (USA).

Odkrycia dokonano w Grotta del Fossellone i Grotta di Sant`Agostino na zachodnim wybrzeżu Włoch w regionie Lazio. W środkowym paleolicie jaskinie zamieszkiwane były przez neandertalczyków, tysiące lat przed napływem na te tereny naszych przodków. W obu jaskiniach archeolodzy odkryli ponad tysiąc narzędzi kamiennych, w tym drobne skrawki krzemieni.

Naukowcy przeprowadzili analizy laboratoryjne resztek żywicy. Testy wykazały, że pochodzi ona z okolicznych drzew. W jednym przypadku żywica zmieszana była z woskiem pszczelim.

Użycie żywicy musiało iść w parze ze stosowaniem ognia. Ciepło ognia rozmiękcza bowiem zaschniętą żywicę. Byłby to kolejny dowód na stosowanie ognia przez neandertalczyków.

Więcej: https://www.colorado.edu/today/2019/06/26/neanderthals-used-resin-glue-craft-their-stone-tools (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera