Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.06.2019 aktualizacja 01.07.2019

Dolnośląskie/ Samorząd województwa chce wprowadzić stypendia dla studentów pielęgniarstwa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Samorząd Województwa Dolnośląskiego chce od października wprowadzić stypendia dla studentów pielęgniarstwa uczących się na dolnośląskich uczelniach. Program stypendialny ma zachęcić do nauki tego zawodu i w konsekwencji do pracy w dolnośląskich szpitalach.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że celem pilotażowego programu stypendialnego ma być zachęcenie młodych ludzi do nauki zawodu pielęgniarki i położnej. „Chcemy też, aby po zakończeniu nauki osoby te podejmowały pracę w dolnośląskich szpitalach” - powiedział marszałek podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Przybylski wskazał, że dziś średnia wieku pielęgniarek to 50 lat. „Mamy do czynienia z luką wiekową w tym zawodzie. To poważny problem, bo w ciągu najbliższych lat niemal 40 tys. pielęgniarek i położnych uzyska uprawnienia emerytalne – to jest niemal jedna trzecia obecnie zatrudnionych” - mówił marszałek.

Fundusz stypendialny ma ruszyć od października. W tym roku zarząd województwa dolnośląskiego zamierza przeznaczyć na te stypendia 69 tys. zł, a w przyszłym roku 139 tys. zł.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski powiedział, że dziś w szpitalach wojewódzkich na Dolnym Śląsku zatrudnienie może znaleźć od zaraz pond 200 pielęgniarek. „Teraz chcemy omówić szczegóły tego programu z uczelniami, szpitalami oraz Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarską” - powiedział Krzyżanowski.

Nie są na razie znane szczegóły programu, w tym ile będzie wynosić stypendium. Wiadomo, że otrzymają je najlepsi studenci trzeciego roku. „To ma być też trochę forma programu lojalnościowego, ponieważ otrzymujący stypendium będzie musiał podjąć pracę w szpitalu na Dolnym Śląsku” - powiedział wicemarszałek Krzyżanowski.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024