Praca przez ponad 10 godzin na dobę co najmniej przez 50 dni w roku zwiększa ryzyko udaru mózgu – informuje pismo „Stroke”.
Naukowcy z Universite d’Angers oraz Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych przeanalizowali dane dotyczące wieku, palenia i godzin pracy dotyczące ponad 143 000 dorosłych. Z badania wykluczeni zostali pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin oraz ci, którzy doznali udaru wcześniej.
Ogółem w badanej populacji udar miały 1224 osoby. Prawie jedna trzecia pracowała przez pewien czas ponad 10 godzin, a 10 proc. przepracowało w ten sposób 10 lat lub dłużej.
Osoby, które pracowały ponad 10 godzin na dobę przez więcej niż 50 dni w roku miały o 29 proc. większe ryzyko udaru. Jeśli pracowały w ten sposób przez 10 lat lub dłużej, ryzyko rosło do 45 proc.
Wbrew oczekiwaniom długie godziny pracy przez ponad 10 lat wydawały się bardziej szkodzić osobom przed 50. rokiem życia, ale autorzy zaznaczają, że obserwacja ta wymaga weryfikacji. Swoim pacjentom zalecają, by pracowali wydajniej, a nie dłużej. Pomóc może także zdrowa dieta, znalezienie czasu na ćwiczenia, rzucenie palenia oraz zalecana ilość snu.
Wcześniejsze badania wskazywały, że osoby, które prowadzą własne firmy, dyrektorzy generalni i menedżerowie wydają się mniej dotknięte długimi godzinami pracy - w przeciwieństwie do pracujących na nieregularnych zmianach, w nocy i/lub mających stresującą pracę.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.