11.07.2020
PL EN
13.06.2019 aktualizacja 13.06.2019

Politechnika Łódzka i firma Korona Candles będą współpracować

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prowadzenie projektów z zakresu innowacji i prac badawczo-rozwojowych, wymiana wiedzy oraz inicjatywy poszerzające przygotowanie studentów do wymagań pracodawców - to obszary współpracy między Politechniką Łódzką i spółką Korona Candles, czołowym na świecie producentem świec.

Umowę dotyczącą współpracy podpisali w środę prorektor Politechniki Łódzkiej (PŁ) prof. Ireneusz Zbiciński oraz prezes spółki Korona Candles Andrzej Wróbel.

Prezes zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych wyzwań nowoczesnej gospodarki jest tworzenie partnerstw i podejmowanie współpracy międzysektorowej. "Takim właśnie jest współdziałanie biznesu z uczelniami, przybierające różne formy, dostosowane do potrzeb i możliwości obu stron" - mówił.

Prorektor uczelni, prof. Zbiciński zwrócił uwagę, że Politechnika Łódzka dysponując odpowiednio wykwalifikowaną kadrą naukową, rozwija innowacyjne badania i jest zainteresowana "transferem" efektów tych badań do różnych obszarów przemysłu.

"Doskonalenie technologii oraz kreowanie nowych rozwiązań i produktów powinno w jeszcze większym, niż dotychczas stopniu stanowić o rozwoju firm i całej gospodarki. Jestem przekonany, że współpraca środowiska naukowego Politechniki Łódzkiej z tak silnym na rynku przedstawicielem biznesu, jakim jest firma Korona Candles, będzie korzystna dla obu stron. Istniejące w firmie Centrum Badawczo-Rozwojowe sprzyja zidentyfikowaniu i realizacji wspólnych projektów" – powiedział.

Według rzeczniczki PŁ Ewy Chojnackiej studenci i doktoranci uczelni dzięki współpracy z firmą o dużym potencjale badawczo-rozwojowym, posiadającą znakomicie wyposażone laboratoria, zyskają możliwość kontaktu z najnowszymi technologiami. Jak wyjaśniła, wspólne działania mają objąć takie dziedziny jak: mechatronika, automatyka i robotyka, inżynieria produkcji, inżynieria materiałowa (tworzywa sztuczne, kompozyty) oraz chemia.

Dodała, że umowa zawiera deklaracje współpracy przy wyłanianiu najlepszych studentów PŁ na praktyki i staże w firmie Korona Candles. "Szczególną uwagę partnerzy przywiązują też do podejmowania inicjatyw w ramach programów studiów, organizowania dedykowanych kierunków kształcenia studentów i doktorantów oraz tworzenia i prowadzenia zajęć praktycznych przez pracowników firmy" - wyjaśniła.

Prezes spółki przypomniał, że Korona Candles powstała w 1992 roku w Wieluniu. Jest polską firmą z udziałem kapitału zagranicznego. Od 2014 roku spółka ma także zakład produkcyjny w Dublinie, w Ameryce Północnej. Jak podkreśla, wieluńska firma zajmuje czołową pozycję na światowym rynku produkcji świec, będąc jednocześnie jednym z największych producentów świec zapachowych w Europie i dostawcą marek własnych dla renomowanych międzynarodowych koncernów.

Pod koniec kwietnia 2018 r. Korona Candles stała się członkiem grupy międzynarodowej, składającej się z czterech firm. W skład grupy Gala Candles Group, prócz Korony, wchodzą dwie firmy niemieckie; Gala Kerzen i JuwelKerze oraz firma z Indii.

Wróbel jest przekonany, że współpraca Korony z Politechniką Łódzką da firmie możliwości uzyskania jeszcze większej przewagi rynkowej, tym bardziej, że - jak powiedział - pewne obszary w Grupie zostały już scentralizowane. Jako przykład podał monitorowanie i kontrolę wszystkich działań badawczych, które odbywają się w Wieluniu.

"Dział badań i rozwoju Korony odgrywa, zatem wiodącą rolę w koordynowaniu działalności całej grupy" – powiedział.

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020