Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

9. Małopolski Festiwal Innowacji - start po nowoczesne technologie i wynalazki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

10 czerwca w Krakowie rusza Małopolski Festiwal Innowacji. Przez sześć dni w różnych miejscach regionu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń, które mają zainspirować przedsiębiorców do oparcia biznesu na nowoczesnych technologiach.

Jak podkreślają organizatorzy, Małopolski Festiwal Innowacji (9. edycja) to największe tego typu wydarzenie w kraju. Jako święto innowacji i nowoczesnych technologii zapowiada go koordynator wydarzenia, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Tegoroczne hasło festiwalu brzmi: a innowacyjny start nigdy nie jest za późno.

W czasie tygodniowego Festiwalu dominować będą rozmowy o innowacjach, przedsiębiorczości i współpracy pomiędzy nauką i biznesem. Będzie można poznać najnowsze wynalazki i odwiedzić wyjątkowe miejsca związane z nowoczesnymi technologiami oraz dowiedzieć się, jak komercjalizować pomysły.

Festiwal zainauguruje (w poniedziałek 10 czerwca) konferencja w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jej motywem przewodnim będzie innowacyjny start jako krok w kierunku nowych wyzwań opartych na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i technologicznych w produkcji, usługach czy handlu. Organizatorzy chcą udowodnić, że oparcie biznesu na nowoczesnych rozwiązaniach i zaawansowanych technologiach to najlepsza droga do sukcesu.

Tradycyjnie do współpracy przy organizacji Festiwalu zaproszone zostały małopolskie firmy, uczelnie, jednostki B+R oraz instytucje otoczenia biznesu. W ramach licznych wydarzeń zaprezentują się firmy, które dzięki innowacjom zawojowały rynek, a w dniach 14-15 czerwca u stóp Wawelu na Placu Wielkiej Armii Napoleona małopolskie firmy i uczelnie pokażą wynalazki, które mają szansę na rynkowy sukces.

Pokazany zostanie m.in. Cab Bike Hawk, który należy do grupy ekologicznych pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni czy aplikacja mobilna AudioMovie do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów na potrzeby seansów kinowych, pokazów festiwalowych i telewizji.

Uniwersytet Jagieloński zaprezentuje nową metodę tworzenia paneli fotowoltaicznych III generacji, wykorzystujących związki półprzewodnikowe nie będące związkami metali, a także system edukacyjny do rysowania 3D modeli cząsteczek chemicznych. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pokażą m.in. ruchomą kładkę dla pieszych, rakietę sondującą (atmosferyczną) „Turbulencja”, napędzaną innowacyjnym silnikiem na paliwo ciekłe, robota pocztowego ADR czy satelitę KRAKsat, który wraz z zaopatrzeniem zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną i stamtąd wypuszczony w przestrzeń.

W ramach Festiwalu przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą, jak nawiązać kontakt z instytucjami badawczo-rozwojowymi, będą to mogli zrobić podczas Innowacyjnego Safari. To przedsięwzięcie wspierające małe i średnie firmy we współpracy z naukowcami i okazja do bezpośrednich rozmów. W tym roku temat dotyczy budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii (OZE), z uwzględnieniem biomasy i produkcji surowca.

Spotkania dla przedsiębiorców z subregionu nowosądeckiego odbędą się 13 czerwca m.in. w Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini. O miejscach i terminach spotkań w pozostałych subregionach będzie można dowiedzieć się na stronie www.innowacyjna.malopolska.pl.

Podczas Festiwalu zaplanowano także wiele wydarzeń przygotowanych przez partnerów – firmy i instytuty badawcze. W ramach dni otwartych będzie można m.in. odwiedzić FabLab Małopolska - warsztatownię i prototypownię, w której każdy może zrealizować swoje pomysły od fazy projektowania do realizacji, poznać lotnisko od kuchni w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, czy zwiedzić Aptiv - najnowocześniejsze w Europie centrum badawcze w branży automotive. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zaprezentuje zaś kontrolera wygrzewania, jedno z innowacyjnych urządzeń powstających wokół synchrotronu.

Wiele wydarzeń odbędzie się również w innych częściach Małopolski. W Chrzanowie tajniki cyfrowego świata poznają przedstawiciele wszystkich pokoleń – dzieci będą miały okazję zaprzyjaźnić się z robotami, które same zaprogramują, a na warsztatach plastycznych pokażą własną wizję wykorzystania innowacji w życiu codziennym. Młodzież będzie uczyć się kodowania, a seniorzy - swobodnego korzystania z komputera i serfowania w sieci. Również w Chrzanowie doświadczeni przedsiębiorcy odsłonią kulisy funkcjonowania startupów, które przeżywają dynamiczny rozwój także w Polsce.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach można znaleźć na stronie www.innowacyjna.malopolska.pl oraz na Facebooku i YouTube pod hasłem „Innowacyjna Małopolska”. Festiwal jest realizowany w ramach projektu Innowacyjna Małopolska, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Patronem medialnym 9. edycji Małopolskiego Festiwalu Innowacji jest serwis PAP - Nauka w Polsce. (PAP)

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021