Czytanie dzieciom wiąże się z łagodniejszym rodzicielstwem i rzadszym występowaniem problemów z zachowaniem u maluchów – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa (USA).
W poprzednich badaniach wykazano, że częste czytanie dzieciom sprzyja budowaniu umiejętności językowych i kompetencji emocjonalnych.
Teraz badacze z Uniwersytetu Rutgersa ustalili, że wspólne spędzanie czasu przy książce łączy się z łagodniejszym podejściem do wychowania, wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem oraz koreluje z mniejszą częstotliwością nadaktywności, problemów z koncentracją i destrukcyjnych zachowań u kilkulatków.
W ramach badania specjaliści przeprowadzili wywiady z ponad dwoma tysiącami matek. Najpierw pytali je, jak często czytają swoim dzieciom (w wieku od roku do trzech lat). Następnie dwa lata później sprawdzali, jak często stosują agresywne – fizycznie lub psychicznie - rozwiązania w wychowaniu oraz jak na co dzień zachowują się ich pociechy.
Okazało się, że im częściej matki czytały swoim dzieciom, tym rzadziej miewały one problemy z zachowaniem. Mogło to być spowodowane łagodniejszym podejściem do rodzicielstwa.
„Codzienne czytanie dziecku zapewnia korzyści akademickie i emocjonalne, które mogą zwiększyć jego szanse na sukces w szkole i poza nią. Nasze badanie może zostać wykorzystane w tworzeniu programów, które pomogą również rodzicom i opiekunom z zaniedbanych środowisk rozwijać pozytywne kompetencje rodzicielskie” – komentuje Manuel Jimenez, koordynator przedsięwzięcia.
Wyniki badania można znaleźć na łamach „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics” (https://insights.ovid.com/crossref?an=00004703-900000000-99199). (PAP)
ooo/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.