18.09.2020
PL EN
15.05.2019 aktualizacja 15.05.2019

Witamina D powstaje nawet przy stosowaniu kremu z filtrem UV

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badania z udziałem ochotników spędzających urlop na Teneryfie pokazało, że kremy z filtrami przeciwsłonecznymi pozwalają na produkcję dużych ilości witaminy D. Więcej powstawało jej jednak przy użyciu filtra łatwiej przepuszczającego bardziej szkodliwe promienie UV-B.

Choć kremy przeciwsłoneczne stały się bardzo popularne ze względu na zagrożenie rakiem skóry, to pojawiają się obawy, że blokowanie promieniowania UV uniemożliwia prawidłową produkcję witaminy D.

Powstaje ona bowiem w skórze właśnie pod wpływem części promieni ultrafioletowych oznaczanych jako UV-B.

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach „British Journal of Dermatologystudy” twierdzą jednak, że nie ma powodu do obaw.

Badacze zmierzyli produkcję witaminy D u osób spędzających tygodniowe wakacje na Teneryfie. Pogoda była słoneczna, a promieniowanie UV silne.

Okazało się, że mimo kremu, w tych warunkach skóra ochotników produkowała odpowiednie ilości witaminy.

„Działanie promieni UV to główne źródło witaminy D. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym mogą zapobiegać poparzeniom i rakowi skóry, ale pojawiało się wiele wątpliwości odnośnie ich działania na produkcję witaminy D” - zwraca uwagę autor publikacji prof. Antony Young z King’s College London.

„Nasze badanie prowadzone na Teneryfie w czasie doskonałej pogody pokazało, że filtry przeciwsłoneczne, nawet używane w optymalny sposób, aby zapobiec poparzeniom, pozwalały na doskonałe wytwarzanie witaminy D” - opowiada badacz.

Okazało się jednak, że wyraźnie więcej witaminy powstawało przy użyciu kremów w większej mierze zatrzymujących promienie UV-A, a przepuszczające więcej promieni UV-B.

Niestety, ta druga frakcja jest jednocześnie groźniejsza, ponieważ m.in. zwiększa ryzyko powstania złośliwych nowotworów skóry.

Więcej informacji: https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/178632

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/bjd.17888?af=R&

(PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020