Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
10.05.2019 aktualizacja 10.05.2019

Mobilny system do oceny m.in. treningu sportowców opracowali naukowcy

Mobilny system, pozwalający zbadać czas reakcji żołnierza podczas treningu strzeleckiego czy parametry kinematyczne ruchu u sportowców, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W przyszłości może on służyć także do analizy równowagi i chodu osób starszych.

Autorski system akcelerometryczny - Marvel Motion Analysis - służy do pomiaru kinematycznych parametrów ruchu. Powstał on w Uczelnianym Laboratorium Ruchu i Wydolności Człowieka DynamoLab Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

"Nasz system może być stosowany w warunkach pozalaboratoryjnych do oceny m.in. czasu reakcji na sygnał świetlny lub dźwiękowy na potrzeby treningu strzeleckiego w armii czy strzelectwie sportowym" – mówi PAP dr n. med. Magdalena Fronczek specjalistka ds. analizy ruchu w DynamoLab UM w Łodzi.

Ale system ma też wiele innych zastosowań. Może służyć np. do oceny biomechaniki na potrzeby fizjoterapii i treningu sportowego oraz personalnego, a także do oceny ergonomii.

"Możemy dzięki niemu np. mierzyć parametry kinematyczne ruchu u sportowców. Realizowaliśmy już projekt we współpracy z grupą piłkarzy i koszykarzy, oceniając wpływ kinesiotapingu (plastrowania dynamicznego) na parametry skoku dosiężnego i biegu wahadłowego" - wyjaśniła dr Fronczek.

Innowacyjny system opracowany na UM w Łodzi oparty jest o mikrokontrolery RaspberryPi oraz czujniki akcelerometryczne i żyroskopowe. Obsługiwany jest za pomocą tabletu, dzięki czemu jest urządzeniem mobilnym i może być stosowany poza laboratorium.

"Dzięki czujnikom akcelometrycznym i żyroskopowym możemy określić chociażby takie parametry, jak wysokość skoku czy wydatek energetyczny. Innowacyjność tego urządzenia polega też na opracowaniu autorskiego oprogramowania, dzięki któremu możemy dopasowywać czułość czujnika do szybkości badanego ruchu" - podkreśliła specjalistka ds. ruchu.

Jako pierwszy przetestowany został moduł Marvel Army do treningu strzeleckiego. Mógłby on zostać wykorzystany m.in. na potrzeby szkolenia słuchaczy Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi, ale także na potrzeby np. wojska czy policji.

W tym przypadku osoba wyposażona w symulator broni oddaje strzał po wyemitowaniu sygnału świetlnego lub dźwiękowego. System bada przyspieszenie ręki strzelającego i czas reakcji wyliczony na podstawie uzyskanych wyników przyspieszeń. W ten sposób badana jest szybkość, z jaką zostanie wykonany strzał po zaobserwowaniu określonego sygnału.

"Możemy to wykorzystać w nauczaniu przyjmowania odpowiedniej postawy podczas treningu strzeleckiego czy też w ergonomii w przypadku konstruowania mundurów czy kabur" - dodała dr Fronczek.

Inny testowany moduł - Marvel Move – służy do oceny kinematyki podczas biegu czy skoku. Może mieć zastosowanie do oceny treningu sportowców czy w przypadkach ich powrotu po kontuzji.

Twórcy systemu chcą go jednak rozwijać o nowe moduły m.in. Marvel Balance do oceny równowagi, a być może także analizy chodu osób starszych.

"Przede wszystkim chcemy rozszerzyć nasze działania na osoby starsze i zbliżyć ten projekt do potrzeb społecznych. Chcemy rozszerzyć go o ocenę chodu czy też równowagi u osób starszych, u których problem równowagi i upadków jest bardzo poważny. Nasz sprzęt mógłby wspomóc chociażby działania telemedyczne i pod takim kątem jest aktualnie rozwijany" - podsumowała dr n. med. Magdalena Fronczek.

System został już zgłoszony do opatentowania. Był nagradzany medalami na Międzynarodowych Targach Wynalazczości m.in. w Paryżu i na Tajwanie. 

PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023