Podkarpackie/ Salamandry plamiste wydają potomstwo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Żyjące w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz w lasach bukowych na pogórzach karpackich salamandry plamiste, największe polskie płazy ogoniaste, weszły w okres rozrodu - powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak dodał, zazwyczaj w maju samice salamandry wydają potomstwo w czystej, powoli płynącej wodzie - najczęściej dzieje się to w zakolach górskich potoków, ale często spotyka się młode również w kałużach.

"Młode salamandry w wodzie żyją prawie trzy miesiące. Potem, już przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach. Na wolności dożywają nawet dziesięciu lat" - opisał Marszałek.

Rzecznik krośnieńskiej RDLP przypomniał, że dawniej uważano, iż salamandry nie rodzą się jak inne płazy, ale wychodzą z płomieni. "Właśnie dlatego np. w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk w lesie. Obawiano się, że z ognia mogą wyjść salamandry, które tu nazywano jaszczyrzami" – wyjaśnił.

Salamandry plamiste zasiedlają przede wszystkim wilgotne lasy bukowe. Na przełomie lata i jesieni, w okresie godowym, bez trudu można je spotkać w każdym zakątku Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz m.in. na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

Są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami. W Polsce występują głównie w Karpatach i Sudetach i podlegają ochronie gatunkowej. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera