Uczelnie i instytucje

Gowin: jestem przekonany, że reforma szkolnictwa wyższego zostanie utrzymana

Depułtycze Królewskie, 18.03.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas uroczystego przekazania nowo zakupionych samolotów do praktycznego szkolenia studentów w PWSZ w Chełmie, 18 bm. (mr) PAP/Wojciech Pacewicz
Depułtycze Królewskie, 18.03.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas uroczystego przekazania nowo zakupionych samolotów do praktycznego szkolenia studentów w PWSZ w Chełmie, 18 bm. (mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Jestem przekonany, że wprowadzona w tej kadencji reforma szkolnictwa wyższego zostanie utrzymana w kolejnych kadencjach; jej główne elementy na pewno przetrwają - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin pytany był przez dziennikarzy o to, na ile kwestie nauki i szkolnictwa wyższego będą obecne w programie Zjednoczonej Prawicy na jesienne wybory parlamentarne. "Wydaje się, że zasadniczne zręby reformy zostały uchwalone w tej kadencji. Przyszła kadencja to będzie przede wszystkim wdrażanie tej reformy" - powiedział.

Jak zaznaczył, reforma ta jest "nieodwracalna: niezależnie od tego, który obóz polityczny będzie rządził, to te główne elementy reformy na pewno przetrwają.

Szef resortu nauki podkreślił, że "w toku prac nad reformą staraliśmy się maksymalnie szeroko konsultować jej kształt także z partiami opozycyjnymi. One na końcu głosowały przeciwko ustawie, bo takie jest wilcze prawo polityki, ale jestem przekonany, że reforma zostanie utrzymana" - dodał.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce weszła w życie 1 października 2018 r. Nowa ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki czy Ustawą 2.0, zastąpiła cztery wcześniej istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Jest to pierwsza od kilkunastu lat całościowa reforma szkolnictwa wyższego: wprowadza ona duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu i karierze naukowej.(PAP)

autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Lubelski Festiwal Nauki od najbliższej soboty; zaplanowano ok. 2000 atrakcji

  • Fot. Adobe Stock

    MZ zwiększy o ponad 260 limit przyjęć na studiach lekarskich w roku akademickim 2024/2025

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera