Matematyka w języku migowym - tylko w Śląskiej Kawiarni Naukowej

Co matematyka ma wspólnego z demokracją? - odpowiedzi na to pytanie udzieli gościom <strong>Śląskiej Kawiarni Naukowej</strong> dr hab. Wojciech Słomczyński współtwórca tzw. pierwiastkowego systemu głosowania. Spotkanie - wyjątkowe, bo tłumaczone na język migowy i transmitowane na żywo w internecie - odbędzie się 6 marca w Katowicach.

Jak zapowiada dr Tomasz Rożek, główny pomysłodawca i realizator śląskiej kawiarni, gość zdradzi zgromadzonym, czy decydują zawsze ci, których jest więcej i jak bardzo wybór systemu głosowania wpływa na wynik wyborów.

Matematyk dr hab. Słomczyński, zajmuje się układami dynamicznymi, teorią ergodyczną i rachunkiem prawdopodobieństwa. Jest współautorem systemu głosowania dla Rady Unii Europejskiej nazwanego "Kompromisem Jagiellońskim" lub "pierwiastkiem".

Dr Rożek przedstawia bliżej gościa głównego najbliższej Kawiarni Naukowej, pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania naukowe i publikacje dra hab. Wojciecha Słomczyńskiego obejmują różnorodne zastosowania matematyki, począwszy od fizyki klasycznej i kwantowej, poprzez biologię, ekonomię, politologię, do historii sztuki. Wraz z fizykiem prof. Karolem Życzkowskim matematyk skonstruował system głosowania dla Rady Unii Europejskiej, który w latach 2003-2007 był przedmiotem intensywnych dyskusji naukowców, polityków i mediów.

Przeczytaj więcej o pierwiastkowym systemie głosowania w serwisie Nauka w Polsce:

"Śląska Kawiarnia Naukowa jest miejscem stworzonym dla ludzi ciekawych świata. Serdecznie zapraszamy do dyskusji. Serdecznie zapraszamy na kawę" - mówi dr Rożek. Przypomina, że w prawdziwej kawiarni nie może zabraknąć dobrej muzyki na żywo i zapowiada, że w Katowicach zagra żeńskie trio Kid Brown.

Spotkanie odbędzie się 6 marca o godz. 18.00 w Rondzie Sztuki w Katowicach. Naukowe spotkania przy kawie można oglądać na żywo w Internecie na stronie Śląskiej Kawiarni Naukowej oraz na stronie "Partnerstwa dla Przyszłości".

Śląska Kawiarnia Naukowa jest jedyną w Polsce, której spotkania można śledzić w Internecie. Z najbliższego spotkania transmitowane będzie także tłumaczenie na język migowy.

Przeczytaj więcej o Polskim Języku Migowym w serwisie Nauka w Polsce.
 
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera