26.09.2020
PL EN
31.10.2017 aktualizacja 06.11.2017

Ptaki nie znoszą śpiewaków lepszych od siebie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowozelandzkie kędziorniki (Prosthemadera novaeseelandiae) agresywniej reagują na obecność intruzów, jeśli potrafią oni dobrze śpiewać – informuje „Ibis International Journal of Avian Science”.

Kędziornik (Prosthemadera novaeseelandiae) to gatunek leśnego ptaka z rodziny miodojadów występujący tylko w Nowej Zelandii (głównie na Wyspie Północnej). Maorysi nazywają go „tui”, natomiast europejscy osadnicy – ptakiem–pastorem (parson bird) - ze względu na ciemne ubarwienie, z którym kontrastuje kępka białych piór na podgardlu.

Kędziorniki żywią się nektarem kwiatów, ale także owocami i owadami. Ponieważ nektar lnu nowozelandzkiego często fermentuje, obserwowano niekiedy kędziorniki zataczające się w locie. Potrafią także naśladować ludzką mowę jak papugi (Maorysi często je tego uczyli).

Samce kędziornika bardzo agresywnie bronią swoich terytoriów przed innymi samcami. Najpierw wydają dźwięki przypominające ludzki głos, a gdy to nie skutkuje - używają dzioba.

Samuel Hill i jego koledzy z Massey University w Auckland badali 12 terytoriów kędziorników na terenie Tawharanui Regional Park, na pół noc od Auckland. Za pomocą głośnika przez trzy minuty odtwarzali na skraju każdego obszaru zarówno proste, jak i złożone pieśni tui, a także kontrolną pieśń innego gatunku. Złożone pieśni były niemal dwukrotnie dłuższe od prostych, miały także ponad dwa razy więcej sylab i rodzajów sylab. Po złożonej pieśni samiec szybciej przylatywał do głośnika i podchodził do niego bliżej (średnio 0,3 metra wobec niemal 6,3 metra dla pieśni prostych). Ponadto na złożone pieśni samce odpowiadały własnymi, dłuższymi i bardziej urozmaiconymi niż zwykle.

Choć wiadomo, że ptaki śpiewające są wrażliwe na pieśni innych samców, badania Hilla mogą być pierwszymi, które wykazują bezpośredni związek pomiędzy złożonością pieśni a agresywna reakcją na nią ze strony samca.

Pieśni ptaków mają dwie główne funkcje: obronę terytorium oraz przyciąganie partnerek. W przypadku kedziornika obrona terytorium ma pierwszoplanowe znaczenie: nowozelandzkie rośliny kwitną i owocują przez cały rok. Im bardziej skomplikowana pieśń, tym bardziej przekonująca dla partnerki, ponieważ świadczy o sprawności i zdrowiu (szybkie zmiany melodii wymagają sprawnych mięśni krtani i dobrej orientacji). Zatem lepiej śpiewający samiec jest groźnym konkurentem.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020