Naukowcy badają pozostałości kultury minojskiej na Krecie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy z Belgii odkrywają kolejne fragmenty starożytnego pałacu z okresu kultury minojskiej na Krecie – informuje serwis internetowy Tornos News.

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain prowadzą prace badawcze na stanowisku Kefalari Sissi, położonym we wschodniej części Krety, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego pałacu.

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych we współpracy z greckim Urzędem Starożytności Lasiti oraz instytutem archeologicznym Szkoły Belgijskiej w Atenach archeolodzy odsłonili cały główny dziedziniec kompleksu pałacowego, pochodzącego z okresu młodszych pałaców (ok. 1700-1400 r. p.n.e.) w historii kultury minojskiej – jednej z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego.

Kultura minojska rozwijała się na Krecie w okresie ok. 3000-1100 r. p.n.e., a jej wpływy sięgały wschodnich wybrzeży Sycylii, wybrzeży Grecji kontynentalnej oraz zachodnich wybrzeży Anatolii.

Według archeologów, badany pałac pochodzi z XVII w. p.n.e. i został opuszczony przez mieszkańców prawdopodobnie przed - katastrofalną dla starożytnych kultur basenu Morza Śródziemnego - erupcją wulkanu na wyspie Thera na Morzu Egejskim, która miała miejsce w ok. 1613 r. p.n.e.

Popioły pochodzące z erupcji wulkanu Thera zostały odkryte na dziedzińcu pałacu w Kefalari Sissi. Jak się okazało po usunięciu warstwy popiołu i innych osadów, pałacowy dziedziniec pokryty był zaprawą murarską, a jego wymiary wynosiły 33 metry długości i 16,5 metra szerokości.

Do dziedzińca przylegały różne ceremonialne budowle, a w dalszych skrzydłach kompleksu po jego wschodniej i zachodniej stronie odkryto pozostałości innych budynków oraz skalną jamę pełniącą rolę pałacowego zbiornika na wodę, połączoną z pobliskim źródłem. (PAP)

jot/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera