KGHM uczestniczy w trzech projektach realizowanych w ramach Horyzont 2020

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

KGHM uczestniczy w trzech projektach badawczych realizowanych w ramach programu Horyzont 2020. Największy z nich BioMore zakłada opracowanie metody pozyskiwania metali ze złóż głębokich przy wykorzystaniu biotechnologii.

Program Ramowy Horyzont 2020 o największy program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji, realizowany w latach 2014-2020. Budżet Horyzontu 2020 wynosi blisko 80 mld euro. Pieniądze przeznaczane są na projekty, których celem jest wzmocnienie roli nauki i innowacji oraz ich wykorzystanie i zastosowanie m.in. w przemyśle.

KGHM uczestniczy w trzech projektach finansowanych z programu Horyzont 2020. Jak powiedział w piątek PAP wiceprezes KGHM Polska Miedź Rafał Pawełczak, udział KGHM w projektach realizowanych w ramach Horyzont 2020 to szansa na współpracę w zakresie nowych technologii ze środowiskiem międzynarodowym.

Największym projektem pod względem finansowym, w którym uczestniczy miedziowa spółka jest BioMore. To przedsięwzięcie zmierzające do opracowania nowej koncepcji górniczej pozyskiwania metali ze złóż głębokich przy wykorzystaniu biotechnologii. Eksperyment polega na próbie użycia kwasu i bakterii do odzyskania miedzi bezpośrednio z górotworu za pomocą roztworu ługującego. Testy tej technologii przeprowadzane są w należących do KGHM, Zakładach Górniczych Rudna. Wyniki przeprowadzanych eksperymentów będą znane na początku 2018 r.

„Na podstawie wyników będzie też możliwe określenie opłacalności ekonomicznej projektu. Może on być w przyszłości alternatywą górniczą dla bardzo trudno dostępnych złóż” - podała KGHM. W projekt zaangażowanych jest 20 firm z całego świata. KGHM koordynuje to przedsięwzięcie. Budżet projektu to 8,5 mln euro.

Inny z projektów, w którym uczestniczy KGHM to Disire. Jego założeniem jest opracowanie nowej metody oceny i sterowanie procesem produkcyjnym w oparciu o właściwości surowców i wymagane parametry produktów.

Kolejne przedsięwzięcie finansowane z programu Horyzont 2020 to Intmet. Jak podaje KGHM, celem tego projektu jest weryfikacja w warunkach rzeczywistych, przełomowych rozwiązań pozwalających na wysokoefektywne odzyskiwanie cennych metali takich jak: miedź, cynk, ołów, srebro, a także: tlenek węgla, ind, antymon ze złóż trudnych oraz rud złożonych o niskiej jakości.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

edytor: Anna Mackiewicz

Nauka w Polsce

pdo/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera