Politechnika Świętokrzyska współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Świętokrzyska rozpoczyna współpracę ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Umowa o współpracy naukowo-badawczej, podpisana we wtorek przez obie instytucje, dotyczy m.in. możliwości zastosowania osiągnięć nanotechnologii w medycynie.

Umowę o współpracy naukowo-badawczej podpisali we wtorek w Kielcach rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚ) prof. Wiesław Trąmpczyński oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) prof. Stanisław Góźdź.

Inżynierowie PŚ wspólnie z lekarzami ŚCO będą pracowali w dziedzinie nanotechnologii i zastosowania jej osiągnięć w medycynie. Do tego celu wykorzystywana będzie m.in. aparatura nowego Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów, zakupiona w ramach projektu Unii Europejskiej pn. „CENWIS”. Nowoczesne laboratorium powstanie na wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚ.

Projekt pn. „CENWIS” zakłada utworzenie Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, w którym pracować będą zespoły ekspertów. To one odpowiadać będą za realizację projektów badawczo-rozwojowych i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Projekt został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego, przewidzianego do finansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Inwestycja obejmuje stworzenie 12 laboratoriów, a jej szacowany koszt to około 75 mln zł.

„Nie ma postępu w medycynie, bez postępu w technice. Te wszystkie wspaniałe urządzenia w ŚCO stworzyli właśnie technicy” – podkreślił prof. Trąmpczyński. Według rektora Trąmpczyńskiego współpraca z ŚCO mogłaby polegać również na projektowaniu przez PŚ np. implantów krtani, jednak „na razie trzeba się skoncentrować na stworzeniu laboratorium”.

„Nie możemy powiedzieć wszystkiego, jeśli chodzi o te konkretne zastosowania, ponieważ konkurencja nie śpi, ale przyjdzie czas, kiedy będziemy mogli szczegółowo opowiedzieć o zastosowaniu tych nowoczesnych nanotechnologii na rzecz pacjenta” – poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Podkreślił, że takie prace trwają już od dłuższego czasu.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich.

Piotr Grabski (PAP)

Nauka w Polsce

gr/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera