Archeolodzy odkryli w Bułgarii doskonale wykonany w skale zbiornik na wodę pitną sprzed 1800 lat – informuje serwis internetowy Sofia Globe.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Perperikon, położonym na skalnym wzgórzu w Rodopach Wschodnich koło miasta Kyrdżali w południowej Bułgarii. Zbiornik znajduje się w południowej części stanowiska, koło głównej drogi w pobliżu wejścia do starożytnego miasta.
Według ekspertów konstrukcja w II wieku świadczy o wyjątkowych umiejętnościach starożytnych budowniczych. Zbiornik składa się z wykutej w skale niecki oraz złożonego systemu precyzyjnie wykonanych żłobień w powierzchni skał.
Ostatnie deszcze nawalne, jakie przeszły nad stanowiskiem Perperikon, wypełniły zbiornik wodą i dowiodły jego szczelności.
Jak poinformował kierownik prac badawczych prof. Mikołaj Owczarow, zbiornik posiadał także boczny otwór spustowy, zakończony niegdyś dekoracyjnym elementem wykonanym z brązu. Według naukowca takie dekoracyjne zakończenie otworu spustowego mogło mieć kształt ludzkiej lub zwierzęcej głowy.
Naukowcy przypuszczają, że odkryty zbiornik mógł mieć związek lub być częścią świątyni istniejącej niegdyś w tym miejscu, ale dopiero dalsze badania pozwolą na zweryfikowanie tej hipotezy.
Pierwsze ślady ludzkiej aktywności rytualnej na stanowisku Perperikon pochodzą sprzed ok. 7 tys. lat, a później w epoce brązu istniała tu osada Traków. Bogata historia starożytnego miasta Perperikon zakończyła się pod koniec XIV wieku wraz z turecką inwazją i całkowitym zniszczeniem miasta. (PAP)
jot/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.